Strona główna | RynekLeasing dobry dla branży odpadów

Leasing dobry dla branży odpadów

Rozmowa z Adamem Galosem, Zastępcą Dyrektora Rozwoju Biznesu Maszyn i Transportu Ciężkiego Raiffeisen-Leasing Polska S.A.

Fot. Raiffeisen-Leasing Polska

Artur Kuźmiuk: Wielkość sprzedaży maszyn i urządzeń dla branży przetwórstwa odpadów w dużej mierze zależy od firm leasingowych. Jaki udział ma w nim Raiffeisen-Leasing Polska?
Adam Galos: Szacujemy, że rynek maszyn i urządzeń dla branży przetwórstwa odpadów wart jest ok. 5 mld zł. Jednakże nigdzie nie jest szczegółowo odnotowana wielkość sprzedaży w leasingu, dlatego trudno jest podać informację dotyczącą udziału Raiffeisen-Leasing Polska. Szacujemy jednak, że mamy ok. 7% udziału w finansowaniu branży przetwórstwa odpadów.

AK: Jakie maszyny i urządzenia najczęściej podlegają leasingowi? Kto je nabywa?
AG:Raiffeisen-Leasing Polska współpracuje z przedsiębiorstwami zajmującymi się zbiórką odpadów, recyklingiem i przetwarzaniem surowców wtórnych. Najczęściej korzystają one z finansowania zakupu śmieciarek, pojemników na odpady, wag samochodowych i belownic. Naszym dostawcą w zakresie maszyn komunalnych jest firma Integra Kamiński, która ma w swojej ofercie śmieciarki włoskiej marki Farid Moro. Jesteśmy w trakcie nawiązywania współpracy z firmą Ekocel, również produkującą maszyny komunalne.
Przedmiotem finansowania są także całe linie do segregowania lub przetwarzania odpadów, w skład których wchodzą podajniki, prasy, sortowniki. W przypadku linii często mamy do czynienia z dotacjami unijnymi, co wyklucza leasing jako narzędzie finansowe. W tym przypadku oferujemy produkt w postaci pożyczki inwestycyjnej. Dodatkowo Raiffeisen-Leasing Polska oferuje możliwość uzyskania wsparcia z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, dające wymierne korzyści finansowe.
Bardzo duży wpływ na rodzaj przedmiotu finansowanego poprzez leasing ma polityka kredytowa Raiffeisen-Leasing Polska, która ukierunkowuje firmę na przedmioty zbywalne, mające swój rynek wtórny. W przypadku przedmiotów trudno zbywalnych ważna jest struktura transakcji jak również scoring klienta.


AK: Jakim wynikiem firma zamknęła rok 2012 jeżeli chodzi o wyleasingowane maszyny i urządzenia dla branży przetwórstwa odpadów?
AG: Raiffeisen-Leasing Polska od kilku lat znajduje się na podium wśród firm leasingowych.
Od 2012 r. przyjęliśmy nową strategię, której owoce zbieramy w bieżącym roku. Świadczy to o atrakcyjności oferty i dopasowaniu do realiów rynkowych. W 2012 roku wyleasingowaliśmy urządzenia dla przetwórstwa odpadów na poziomie 37 mln zł co stanowiło 5,5% udziału w finansowaniu maszyn i urządzeń.
Zmiana modelu biznesowego, jaka miała miejsce w połowie roku 2012, a tym samym rozwój sieci handlowej z naciskiem na specjalizację, vendory z dostawcami sprzętu komunalnego, pozwalają patrzeć optymistycznie w przyszłość i zdecydowaną poprawę wyniku. Szkolenia branżowe sieci handlowej, dopracowanie istotnych elementów procesu obsługi przez zespół przetargowy, dodatkowo mają się przyczynić do zwiększenia udziału w portfelu zamówień w 2013 r. i kolejnych nadchodzących latach.


AK: Jak ocenia Pan całościowo rynek leasingu w Polsce? Czy prognozy zapowiadają się optymistyczne?
AG:Moim zdaniem prognozy dla polskiego rynku leasingu są jak najbardziej optymistyczne. Zakładamy niewielki wzrost, a drugą połowę 2013 roku jako przebudzenie po długiej zimie. W odniesieniu do rynku przetwórstwa odpadów, obecna koniunktura i nowa ustawa śmieciowa z całą pewnością zwiększy ilość zamówień i przełoży się na realny wzrost wolumenowy rynku. Duże ożywienie nastąpi w końcówce roku, a większość inwestycji przeniesie się na początek 2014 r., gdy gminy zdeklarują się w kwestii ustawy śmieciowej, a firmy rozsądnie zaplanują swoje zaplecze maszynowe.

AK: I ostatnie pytanie. Jak w Państwa przypadku wygląda kwestia maszyn poleasingowych? Co się z nimi dzieje?
AG:Gdy dochodzi do przedterminowego rozwiązania umowy leasingu, czy to na wskutek zdarzeń losowych czy też w wyniku przeprowadzonej windykacji – kierunek jest ten sam... PlacPoleasingowy.pl. Tutaj dokonuje się przeglądu i serwisu urządzeń, które do nas trafiają po zakończonej umowie leasingu. Przeprowadzana jest również wycena niezależnego rzeczoznawcy z firmy Dekra, wg której jest określana wartość urządzenia do dalszej odsprzedaży. Zachęcam także wszystkich do regularnych odwiedzin naszej strony internetowej, gdzie umieszczamy aktualne informacje odnośnie sprzedawanych urządzeń poleasingowych.

AK: Dziękuję za rozmowę.

Nowoczesna Gospodarka Odpadami 2(2) 2013
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
TEMAT MIESIĄCA
Uszczelniacze do opon OKO

Coraz więcej firm przekonuje się, że produkty do uszczelniania opon pozwalają oszczędzić czas oraz zwiększają bezpieczeństwo na drodze. Biorąc pod uwagę miejsce (a raczej jego brak) na koło zapasowe, stosowanie uszczelniaczy pozwala kontynuować jazdę nawet po wielokrotnym przebiciu opony, zwiększając samą ładowność pojazdu. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA