Strona główna | AktualnościPoleko: 25-lat minęło

Poleko: 25-lat minęło

Aż trudno uwierzyć, że targi Poleko towarzyszą nam już od dwóch dekad. A wszystko zaczęło się wiosną 1989 r. w Poznaniu, kiedy to w dniach 25- 28 kwietnia Międzynarodowe Targi Poznańskie wspólnie z Polsko-Polonijną Fundacją Ekologiczną zorganizowały Międzynarodową Wystawę Ekologiczną POL-EKO.

Na przestrzeni tych 25 lat wiele się zmieniło: począwszy od nazwy targów, daty, poprzez zakres tematyczny na konferencjach kończąc. Dzięki wprowadzanym innowacjom POLEKO zdobyło pozycję największych targów ochrony środowiska w Europie Środkowo-Wschodniej.

Oto krótka retrospekcja pierwszej edycji Poleko

P jak patronat honorowy. Od pierwszych targów Poleko pełnił go Minister Środowiska - w 1989 r. był to Józef Kozioł. W kolejnych latach patronat honorowy nad targami Poleko pełnili m.in.: Bronisław Kamiński, Stefan Kozłowski, Zygmunt Hortmanowicz, Stanisław Żelichowski, Jan Szyszko, Antoni Tokarczuk, Czesław Śleziak, Jerzy Swatoń, Tomasz Podgajniak, Maciej Nowicki, Andrzej Kraszewski, Marcin Korolec (obecnie).


Zgodnie z tradycją, która zrodziła się w kolejnych latach Minister Środowiska proponował na każdą edycję Poleko temat przewodni targów. Na przestrzeni lat były to m.in. "Polski las elementem przyrody i kultury", "Woda dla życia", "Zmiany klimatu", "Odnawialne źródła energii", "Technika dla klimatu Ziemi", "Gospodarka odpadami", czy "Resource efficiency - efektywne wykorzystywanie zasobów". Tematem przewodnim tegorocznej edycji targów jest "Finansowanie ochrony środowiska w Polsce".

O jak otwarcia targów. W pierwszym otwarciu targów uczestniczył dyrektor naczelny targów MTP - Stanisław Laskowski oraz Minister Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych – Józef Kozioł. W kolejnych latach oprócz przedstawicieli polskich instytucji branżowych, w otwarciu uczestniczyli także znamienici goście zagraniczni, jak choćby w 2003 r., kiedy to targi Poleko otworzyli następca tronu Królestwa Belgii Książę Filip wraz z małżonką, Księżną Matyldą (obecnie już Król i Królowa).

L jak targi w liczbach. Pierwszym targom Poleko towarzyszyła Międzynarodowa Wystawa Aparatury i Systemów Pomiarowo-Kontrolnych dla Ochrony Środowiska ENVIROMES.  W obu imprezach uczestniczyło łącznie 113 wystawców  na powierzchni 3.711 m2 (edycja 2012 to ponad 700 firm uczestniczących na powierzchni 17 000 m2 ekspozycji). Wystawy pierwszego Pol-Eko i Enviromes zwiedziło 14 359 osób oraz 136 dziennikarzy krajowych i zagranicznych. Warto w tym miejscu porównać te liczby z ubiegłoroczną edycją: Poleko 2012 to 21 630 zwiedzających i 170 akredytacji dziennikarskich.

E jak ekspozycja. Zakres tematyczny ekspozycji Pol-Eko z 1989 r. obejmował: urządzenia dla ochrony środowiska, technologie odpadowe i biotechnologie, niekonwencjonalne rozwiązania wytwarzania energii oraz usługi w zakresie edukacji ekologicznej. Obecne targi to nie tylko bardzo szeroki przegląd oferty z zakresu ekologii firm z Polski i zagranicy, ale także dedykowane przestrzenie specjalne: Salon Recyklingu (prawie 5 000 m2), Salon Czystej Energii (niemal 7 000 m2), Miasteczko Ekologiczne (ok. 4 000 m2). Co więcej - w 2008 roku razem z Poleko odbyły się po raz pierwszy Międzynarodowe Targi Techniki Komunalnej Komtechnika, które powstały poprzez wyodrębnienie z zakresu tematycznego targów Poleko. Tematyka tego wydarzenia obejmuje: utrzymanie dróg, ulic i placów, sprzątanie i wywóz nieczystości, utrzymanie zieleni miejskiej i terenów rekreacyjnych oraz transport zbiorowy.

K jak konferencje. Nawet podczas pierwszych targów Poleko odbyły się już konferencje. Co prawda tylko dwie (Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna „Pomiary i systemy pomiarowe w ochronie środowiska” oraz wspólna konferencja Polsko-Szwedzkiego Towarzystwa Ochrony Środowiska i Polskiego Klubu Ekologicznego), ale zapoczątkowały cykl edukacji ekologicznej na targach. Obecnie Poleko to aż prawie 50 najróżniejszych konferencji, debat, wystaw i pokazów. Do najpopularniejszych wydarzeń cyklicznych tych targów należą: Forum Czystej Energii (w tym roku już XIII edycja) oraz Forum Recyklingu (XII edycja).

O jak okazja do prestiżowych nagród. Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich został ustanowiony decyzją Ministra Handlu Zagranicznego i Prezesa Zarządu Naczelnej Organizacji Technicznej w 1979 r. Po raz pierwszy na targach Poleko przyznano go w 1994 r. Wyróżniono wtedy aż 11 produktów z Polski, USA, Niemiec, Danii i Austrii.

Więcej o obecnej edycji Poleko na www.poleko.mtp.pl

Źródło i zdjęcia: www.poleko.mtp.pl

CZYTAJ WIĘCEJ

Przedsmak nowości targów Poleko i Komtechnika
Eko-miasteczko znów na Poleko
Ekologicznie najlepsi czyli Złote Medale targów Poleko 2013
Najlepsze produkty branży czyli Złote Medale targów Poleko i Komtechnika 2013
Maszyny już na pawilonach. Od poniedziałku rozpoczynają się targi POLEKO
Poleko i Komtechnika: 1 dzień za nami, zapraszamy na kolejne dni
"Ekologia w jedności z ekonomią" - konferencja z udziałem Ministra Środowiska Marcina Korolca
Zapowiedź targowej środy w Poznaniu
Trzeci dzień targów Poleko za nami
Zakończyły się targi Poleko i Komtechnika w PoznaniuDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Graco Interhandler Kubota
TEMAT MIESIĄCA
Hakowce i przyczepy podkontenerowe KH-Kipper

Znany producent zabudów firma KH-Kipper dostarcza również szereg produktów dedykowanych przedsiębiorstwom działającym w obszarze sektora komunalnego. Są wśród nich własnej konstrukcji wywrotki do selektywnej zbiórki odpadów, urządzenia hakowe oraz przyczepy podkontenerowe z wywrotem. Czytaj więcej