25 zł od osoby i 70 zł za gospodarstwo domowe - to maksymalne wysokości miesięcznych opłat, które gmina może pobierać w bieżącym roku od mieszkańców za odbiór posegregowanych odpadów. A to niejedyne zmiany w Ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, obowiązujące od lutego.
Maksymalna stawka opłaty od osoby za odbiór śmieci będzie co roku inna. Ustalono ją na 2% wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na osobę, obliczanego rokrocznie przez Główny Urząd Statystyczny. "Uchwały gminne podjęte przed nowelizacją, w których określono wyższe maksymalne stawki, radni będą musieli jak najszybciej zmienić" - mówi serwisowi infoWire.pl Katarzyna Pliszczyńska, rzecznik prasowy Ministerstwa Środowiska. Dla właścicieli domków letniskowych - jak zaznacza rozmówczyni - opłata śmieciowa będzie naliczana w formie miesięcznego ryczałtu.
Oprócz tego nowelizacja znosi obowiązek składania kolejnych deklaracji przez mieszkańców, w przypadku gdy rada gminy zmieni wysokość opłat za wywóz śmieci. Zdecydowano również, że każdy z samorządów musi zorganizować na swoim terenie chociaż jeden stacjonarny punkt selektywnej zbiórki odpadów, by mieszkańcy mogli oddawać tam leki, baterie czy odpady wielkogabarytowe.
Ustalona została także częstotliwość odbierania odpadów komunalnych od kwietnia do października: mają być one wywożone co najmniej raz na tydzień z budynków wielolokalowych i przynajmniej raz na dwa tygodnie z domów jednorodzinnych. Na wsiach może się to jednak odbywać rzadziej.
Źródło i zdjęcie: infoWire.pl