Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Armstrong realizuje pionierski program recyklingu sufitów

Ocena: 0
3185
Wraz z rozwojem idei zrównoważonego budownictwa producenci materiałów budowlanych wprowadzają zaawansowane programy służące ochronie środowiska. Firma Armstrong, światowy lider segmentu sufitów podwieszanych, jako pierwsza wprowadziła recykling płyt sufitowych. Działania prowadzone są także w Polsce. W sumie od początku realizacji programu powtórnemu przetworzeniu poddano już ponad 11 mln mkw. płyt.

We współczesnym budownictwie sufity podwieszane stały się kluczowym elementem wykończenia wnętrz. Inwestorzy i architekci wybierają je nie tylko ze względu na możliwość kształtowania przyjaznej dla użytkowników akustyki wnętrz, ale także funkcjonalność - sufit podwieszany pozwala ukryć biegnące pod stropem instalacje techniczne. Ważna jest także estetyka i różnorodność rozwiązań, które pozwalają na nieograniczone kreowanie przestrzeni. W ostatnim czasie jednak na znaczeniu zyskują także kwestie ekologiczne. 

"Coraz większy nacisk kładzie się na materiały, które wpisują się w ideę tzw. budownictwa zrównoważonego. Inwestorzy wybierają rozwiązania producentów dbających o środowisko" - przyznaje Anna Baczkowska, architekt i kierownik Technicznego Wsparcia Sprzedaży firmy Armstrong.

Nowatorskim na skalę światową, a prowadzonym już także w Polsce jest program recyklingu płyt sufitowych, który jako pierwszy wprowadził Armstrong. Działania prowadzone są od 1999 r. Początkowo były realizowany głównie w USA, a następnie w Wielkiej Brytanii, Francji i krajach Beneluksu. Do dzisiejszego dnia powtórnemu przetworzeniu poddano już ponad 11 mln mkw. płyt. "To ponad 61,5 tys. ton odpadów budowlanych, które  nie trafiły na składowiska odpadów" - podkreśla Maciej Kiepal, kierownik sprzedaży w polskim oddziale firmy Armstrong.

Z możliwości bezkosztowego przekazania starych płyt sufitowych do recyklingu coraz bardziej świadomie korzystają deweloperzy i właściciele budynków w Polsce. W chwili obecnej wiele biur, hoteli i centrów handlowych przechodzi modernizację. Sufity będące na wyposażeniu obiektów dzięki programowi Armstrong nie trafią na wysypisko, ale będą powtórnie przetworzone i wykorzystanie do produkcji nowych płyt. Dla inwestora korzyść z takiej współpracy jest podwójna, dba o poszanowanie środowiska, ale ogranicza też koszty, które musiałby ponieść w związku z wywiezieniem starych płyt na składowisko.

"Jeśli klient wymienia stary sufit podwieszany na nowy, wyprodukowany przez nas, zużyte płyty - niezależnie czy były to produkty naszej marki, czy konkurencji - odbieramy od niego całkowicie za darmo. Jedyne ograniczenie stanowi w tym przypadku data ich produkcji. Nie mogą być one wyprodukowane przed rokiem 2000. Płyty sufitowe wyprodukowane w obecnym tysiącleciu zawierają bowiem biobawełnę, która jest obojętna dla organizmu ludzkiego i nadaje się do bezpiecznego przetworzenia" - wyjaśnia Maciej Kiepal.

Recykling w polskich biurach

Przykładem zagranicznych projektów Armstrong, w których wykorzystano recykling starego sufitu była renowacja biur firmy Trilium Land w Londynie, gdzie powierzchnia sufitu wynosiła 2 300 mkw. Dzięki wykorzystaniu unikalnego programu recyklingu Armstrong, poddano powtórnemu przetworzeniu 9 ton starych płyt sufitowych. Zostały one odebrane z obiektu bezpłatnie i przewiezione z powrotem do zakładu produkcyjnego w celu powtórnego ich wykorzystania.

W tym roku Armstrong po raz pierwszy przeprowadził takie przedsięwzięcie również w Polsce. Miało to miejsce w biurach w Warszawskim Centrum Finansowym. "Była to pierwsza taka inicjatywa w naszym kraju, przeprowadzona we współpracy z pierwszym wykonawcą, który się na to zdecydował - firmą Neo-Świat" - wyjaśnia Maciej Kiepal. Dwa pozostałe projekty recyklingu w Polsce objęły biura w warszawskim budynku International Business Center oraz biurowiec firmy Intel w Gdańsku.

Zainteresowanie programem recyklingu w Polsce jest bardzo duże, dlatego z pewnością będzie się nadal rozwijał. "W kolejnym etapie planujemy także recykling odpadów pozostałych po docięciu w trakcie montażu nowych płyt sufitowych" -  zapowiada Anna Baczkowska.

Ekologiczna produkcja

Program recyklingu jest jednym z elementów polityki zrównoważonej produkcji, którą od lat prowadzi firma. Surowce stosowane w sufitach Armstrong są odnawialne i występują w dużych ilościach w  środowisku naturalnym. Jest to zwłaszcza biorozpuszczalna wełna mineralna, która została uznana przez UE jako nieszkodliwa, perlit, skrobia naturalna, pochodzący z odzysku papier oraz powtórnie przetworzone płyty sufitowe i glina. Żaden z produktów sufitowych nie zawiera również azbestu.

Znacząca część płyt sufitowych produkowana jest na bazie surowców poddanych powtórnemu przetworzeniu. Dotyczy to zwłaszcza wełny mineralnej i szklanej, a także powtórnie przetworzonego papieru. Między innymi dzięki temu płyty sufitowe produkowane przez Armstrong zawierają aż do 70 proc. surowców pochodzących z odzysku, a systemy nośne służące do zawieszania sufitów mają 30 proc. surowców z odzysku. Stanowi to najwyższy odsetek w branży.

Dla wybranych produktów Armstrong uzyskał ekologiczny certyfikat Cradle to Cradle®. Oznacza to, że sufity powstają z zgodnie z najbardziej zaawansowaną ogólnoświatową ideą zrównoważonego wytwarzania, czyli produkcji w formie "od kołyski z powrotem do kołyski".

Wszystkie te elementy - program recyklingu oraz ekologiczna produkcja - mają szczególne znaczenie dla inwestorów nowych lub modernizowanych obiektów, gdyż pozwalają uzyskać wyższą ocenę w systemach certyfikacji LEED i BREEAM.

Źródło i zdjęcie: Armstrong
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -