Strona główna | AktualnościArmstrong realizuje pionierski program recyklingu sufitów

Armstrong realizuje pionierski program recyklingu sufitów

Wraz z rozwojem idei zrównoważonego budownictwa producenci materiałów budowlanych wprowadzają zaawansowane programy służące ochronie środowiska. Firma Armstrong, światowy lider segmentu sufitów podwieszanych, jako pierwsza wprowadziła recykling płyt sufitowych. Działania prowadzone są także w Polsce. W sumie od początku realizacji programu powtórnemu przetworzeniu poddano już ponad 11 mln mkw. płyt.

We współczesnym budownictwie sufity podwieszane stały się kluczowym elementem wykończenia wnętrz. Inwestorzy i architekci wybierają je nie tylko ze względu na możliwość kształtowania przyjaznej dla użytkowników akustyki wnętrz, ale także funkcjonalność - sufit podwieszany pozwala ukryć biegnące pod stropem instalacje techniczne. Ważna jest także estetyka i różnorodność rozwiązań, które pozwalają na nieograniczone kreowanie przestrzeni. W ostatnim czasie jednak na znaczeniu zyskują także kwestie ekologiczne. 

"Coraz większy nacisk kładzie się na materiały, które wpisują się w ideę tzw. budownictwa zrównoważonego. Inwestorzy wybierają rozwiązania producentów dbających o środowisko" - przyznaje Anna Baczkowska, architekt i kierownik Technicznego Wsparcia Sprzedaży firmy Armstrong.

Nowatorskim na skalę światową, a prowadzonym już także w Polsce jest program recyklingu płyt sufitowych, który jako pierwszy wprowadził Armstrong. Działania prowadzone są od 1999 r. Początkowo były realizowany głównie w USA, a następnie w Wielkiej Brytanii, Francji i krajach Beneluksu. Do dzisiejszego dnia powtórnemu przetworzeniu poddano już ponad 11 mln mkw. płyt. "To ponad 61,5 tys. ton odpadów budowlanych, które  nie trafiły na składowiska odpadów" - podkreśla Maciej Kiepal, kierownik sprzedaży w polskim oddziale firmy Armstrong.

Z możliwości bezkosztowego przekazania starych płyt sufitowych do recyklingu coraz bardziej świadomie korzystają deweloperzy i właściciele budynków w Polsce. W chwili obecnej wiele biur, hoteli i centrów handlowych przechodzi modernizację. Sufity będące na wyposażeniu obiektów dzięki programowi Armstrong nie trafią na wysypisko, ale będą powtórnie przetworzone i wykorzystanie do produkcji nowych płyt. Dla inwestora korzyść z takiej współpracy jest podwójna, dba o poszanowanie środowiska, ale ogranicza też koszty, które musiałby ponieść w związku z wywiezieniem starych płyt na składowisko.

"Jeśli klient wymienia stary sufit podwieszany na nowy, wyprodukowany przez nas, zużyte płyty - niezależnie czy były to produkty naszej marki, czy konkurencji - odbieramy od niego całkowicie za darmo. Jedyne ograniczenie stanowi w tym przypadku data ich produkcji. Nie mogą być one wyprodukowane przed rokiem 2000. Płyty sufitowe wyprodukowane w obecnym tysiącleciu zawierają bowiem biobawełnę, która jest obojętna dla organizmu ludzkiego i nadaje się do bezpiecznego przetworzenia" - wyjaśnia Maciej Kiepal.

Recykling w polskich biurach

Przykładem zagranicznych projektów Armstrong, w których wykorzystano recykling starego sufitu była renowacja biur firmy Trilium Land w Londynie, gdzie powierzchnia sufitu wynosiła 2 300 mkw. Dzięki wykorzystaniu unikalnego programu recyklingu Armstrong, poddano powtórnemu przetworzeniu 9 ton starych płyt sufitowych. Zostały one odebrane z obiektu bezpłatnie i przewiezione z powrotem do zakładu produkcyjnego w celu powtórnego ich wykorzystania.

W tym roku Armstrong po raz pierwszy przeprowadził takie przedsięwzięcie również w Polsce. Miało to miejsce w biurach w Warszawskim Centrum Finansowym. "Była to pierwsza taka inicjatywa w naszym kraju, przeprowadzona we współpracy z pierwszym wykonawcą, który się na to zdecydował - firmą Neo-Świat" - wyjaśnia Maciej Kiepal. Dwa pozostałe projekty recyklingu w Polsce objęły biura w warszawskim budynku International Business Center oraz biurowiec firmy Intel w Gdańsku.

Zainteresowanie programem recyklingu w Polsce jest bardzo duże, dlatego z pewnością będzie się nadal rozwijał. "W kolejnym etapie planujemy także recykling odpadów pozostałych po docięciu w trakcie montażu nowych płyt sufitowych" -  zapowiada Anna Baczkowska.

Ekologiczna produkcja

Program recyklingu jest jednym z elementów polityki zrównoważonej produkcji, którą od lat prowadzi firma. Surowce stosowane w sufitach Armstrong są odnawialne i występują w dużych ilościach w  środowisku naturalnym. Jest to zwłaszcza biorozpuszczalna wełna mineralna, która została uznana przez UE jako nieszkodliwa, perlit, skrobia naturalna, pochodzący z odzysku papier oraz powtórnie przetworzone płyty sufitowe i glina. Żaden z produktów sufitowych nie zawiera również azbestu.

Znacząca część płyt sufitowych produkowana jest na bazie surowców poddanych powtórnemu przetworzeniu. Dotyczy to zwłaszcza wełny mineralnej i szklanej, a także powtórnie przetworzonego papieru. Między innymi dzięki temu płyty sufitowe produkowane przez Armstrong zawierają aż do 70 proc. surowców pochodzących z odzysku, a systemy nośne służące do zawieszania sufitów mają 30 proc. surowców z odzysku. Stanowi to najwyższy odsetek w branży.

Dla wybranych produktów Armstrong uzyskał ekologiczny certyfikat Cradle to Cradle®. Oznacza to, że sufity powstają z zgodnie z najbardziej zaawansowaną ogólnoświatową ideą zrównoważonego wytwarzania, czyli produkcji w formie "od kołyski z powrotem do kołyski".

Wszystkie te elementy - program recyklingu oraz ekologiczna produkcja - mają szczególne znaczenie dla inwestorów nowych lub modernizowanych obiektów, gdyż pozwalają uzyskać wyższą ocenę w systemach certyfikacji LEED i BREEAM.

Źródło i zdjęcie: Armstrong

CZYTAJ WIĘCEJ

Sprzymierzeniec efektywnego recyklingu odpadów
Odzysk i recykling w ramach Grupy Kon-Wit
Recykling na placu budowy
Sposób myślenia. Recykling okiem technologaDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
TEMAT MIESIĄCA
Uszczelniacze do opon OKO

Coraz więcej firm przekonuje się, że produkty do uszczelniania opon pozwalają oszczędzić czas oraz zwiększają bezpieczeństwo na drodze. Biorąc pod uwagę miejsce (a raczej jego brak) na koło zapasowe, stosowanie uszczelniaczy pozwala kontynuować jazdę nawet po wielokrotnym przebiciu opony, zwiększając samą ładowność pojazdu. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA