W odpowiedzi na duże zapotrzebowanie branży zagospodarowania odpadów dotyczące maszyn, firma Komatsu oferuje szeroki zakres fabrycznych opcji wyposażenia i modyfikacji konstrukcji bazowych. Proponowane rozwiązania pozwalają na dostosowanie ładowarek kołowych do specyficznych wymagań gospodarki odpadami i warunków panujących na składowiskach.
Ładowarka kołowa Komatsu WA380-6 dostosowana do potrzeb recyklingu
Fot. Komatsu
Uniwersalne ładowarki kołowe Komatsu wykorzystywane przy przeładunku odpadów lub materiałów do recyklingu, doskonale sprawdzają się w różnorodnych warunkach roboczych i podczas pracy z wieloma rożnymi materiałami. Mając na uwadze szczególne wymagania branży zagospodarowania odpadów i recyklingu, Komatsu proponuje tutaj cieszące się dobrą reputacją ładowarki kołowe: WA100M-6, WA200PZ-6, WA250PZ-6, WA320PZ-6, WA380-6, WA430-6. Podlegają one wcześniejszym modyfikacjom fabrycznym, w zakresie których można wybrać kompletną konfigurację do pracy na wysypiskach albo pojedyncze opcje wyposażenia. Wszystkie elementy są montowane bezpośrednio w fabryce i objęte pełną gwarancją producenta.
Przede wszystkim są to różnego rodzaju zabezpieczenia chroniące poszczególne podzespoły maszyny przed uszkodzeniem, jak: osłony siłowników ramienia (skutecznie chronią siłowniki z przewodami hydraulicznymi), osłona siłownika łyżki (chroni tłoczysko siłownika i czujniki funkcji powrotu do pozycji kopania), osłona przegubu ramy (wytrzymała osłona gumowa zapobiega gromadzeniu się zanieczyszczeń na elementach przegubu, ograniczając tym samym ryzyko jego uszkodzenia oraz pożaru), osłony dolne (przedniej i/lub tylnej osi są oferowane w standardzie lub jako wyposażenie dodatkowe), osłona przedniej szyby (wyposażona w sprężyny gazowe, dzięki czemu można ją łatwo podnieść), osłony lamp (chronią przed uszkodzeniem oraz eliminują potencjalne niebezpieczeństwo pożaru), siatkowe osłony wlotów powietrza (zapobiegają osadzaniu się zanieczyszczeń na rdzeniu chłodnicy, zmniejszając wymagania obsługowe i ograniczając konieczność czyszczenia podzespołów). Ponadto przednia szyba kabiny wykonana jest ze szkła bezodpryskowego, a na dachu montowane są ksenonowe światła robocze.
Wybrane modyfikacje fabryczne ładowarek (od góry): osłony siatkowe wlotu powietrza, unoszona hydraulicznie osłona przedniej szyby i osłona lampy, dolne osłony osi, chłodnica z szerokim rdzeniem
Fot. Komatsu
W ładowarkach do recyklingu do dyspozycji operatora jest wielofunkcyjna dźwignia z wbudowanymi elementami sterującymi trzeciego obwodu hydraulicznego, oraz kamera tylna poprawiająca widoczność podczas cofania i zapewniająca większe bezpieczeństwo w czasie pracy na ograniczonej przestrzeni.
Maszyny mają zamontowany wentylator o zmiennym kierunku obrotów, którym można sterować z wnętrza kabiny. Takie rozwiązanie znacznie zmniejsza wymagania obsługowe i ogranicza konieczność czyszczenia chłodnic. W niektórych modelach, w opcji, dostępne są specjalne chłodnice z szerokim rdzeniem. Dodatkowo w maszynach montowany jest wstępny, cyklonowy filtr powietrza Turbo II.
Producent nie zapomniał także o właściwym ogumieniu. Standardem są opony odporne na rozdarcie, z bieżnikiem przemysłowym L5, wyposażone w osłony zaworów pompowania, zapewniające najwyższy poziom bezpieczeństwa. Na życzenie opony mogą być wypełnione środkiem zapobiegającym ubytkom powietrza w razie przebicia.
Ładowarki Komatsu przeznaczone na wysypiska i do recyklingu mogą być wyposażone opcjonalnie w bogatą gamę narzędzi roboczych, w tym w różnego rodzaju łyżki: do materiałów lekkich, wysokiego zrzutu, do odpadów, chwytakową do ściółki, do odpadów o dużej wysokości zrzutu.
Nowoczesna Gospodarka Odpadami 1(1) 2013