W przedsiębiorstwach zajmujących się odzyskiem odpadów spotkać można różne ładowarki kołowe. Każdy zakład ma swoje preferencje odnośnie osiągów, masy własnej czy wyposażenia. Firma Wexpool wybrała maszyny marki Hyundai.
Fot. Nowoczesna Gospodarka Odpadami
Zakład mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów Wexpool zlokalizowany jest w Dąbrówce Wielkopolskiej. Sukces przedsięwzięciu zapewniło idealne położenie, w pobliżu autostrady A2 – nie mieliśmy najmniejszego problemu z dojazdem.
Wexpool jest ujęty w Planie Gospodarki Odpadami dla Województwa Lubuskiego na lata 2012–2017 z perspektywą na lata 2020 jako Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych w rejonie Wschodnim. Odpady posegregacyjne przyjmuje z terenu całego kraju.
Podstawowym produktem powstającym w zakładzie jest paliwo alternatywne. Poza tym firma odzyskuje surowce wtórne (złom, butelki typu PET, szkło, gruz) oraz odpady organiczne i ziemię do produkcji kompostu. Dzięki zastosowanemu procesowi technologicznemu osiąga 100% odzysku z przyjętych odpadów komunalnych. Zakład wyposażony jest w jedną z najnowocześniejszych w Europie linii technologicznych do produkcji paliwa alternatywnego, wyposażonej w urządzenia firmy Lindner, o wydajności 23–25 t/godz. Dziennie do cementowni wysyłanych jest od 360 do 420 t gotowego paliwa. Wexpool współpracuje w tym zakresie z cementowniami Górażdże i Kujawy.
Paliwo ekologiczne w Wexpool produkowane jest na nowoczesnej linii technologicznej wyposażonej w urządzenia firmy Lindner
Fot. Nowoczesna Gospodarka Odpadami
Suszarnia bębnowa Agromech. Dzięki niej Wexpol może zaoferować paliwo alternatywne o wilgotności poniżej 10%
Fot. Nowoczesna Gospodarka Odpadami
Miesięczna produkcja wynosi ok. 8000 t paliwa najwyższej jakości. Jako jedyna w Polsce, firma Wexpool dysponuje bowiem stacjonarną suszarnią bębnową, dzięki czemu uzyskuje produkt końcowy o wilgotności poniżej 10%. Producentem suszarni jest polskie przedsiębiorstwo Agromech.
W planach Wexpool ma budowę hali kompostowni oraz zakup urządzenia do pryzmowania z nawadnianiem i napowietrzaniem.
Powyższych informacji o zakresie działalności zakładu udzielił nam Ryszard Malęgowski – doradca biznesowy firmy Wexpool, który także „przeprowadził” nas przez cały proces produkcji paliwa alternatywnego. Jednymi z dwóch ogniw linii są właśnie ładowarki kołowe Hyundai – HL760-7A i HL760-9.
Obydwie maszyny po ponad rocznej eksploatacji potwierdziły swoje zalety w tego typu zastosowaniu. Są to typowe konstrukcje z bogatym wyposażeniem (co jest standardem w przypadku firmy Hyundai) obejmującym m.in. klimatyzację i kamerę wsteczną. Jedynie osprzęt, czyli łyżki dostosowano do rodzaju przewożonych odpadów. Obydwie ładowarki zostały kupione w firmie Amago. Spółka ma główną siedzibą w Cholerzynie k. Krakowa, a oddziały w Gdańsku, Poznaniu, Szczecinie i Warszawie.
Stałym zajęciem ładowarki HL760-7A jest zasypywanie bębna podającego odpady do sortowni
Fot. Nowoczesna Gospodarka Odpadami
Hyundai HL760-9 to maszyna o wysokim załadunku, wyposażona w specjalistyczną łyżkę o ładowności 4 m3 wyprodukowaną przez firmę Aksa. Jej głównym zadaniem jest załadunek gotowego paliwa alternatywnego na pojazdy o wysokości 4 m. Operator ma do dyspozycji zamontowaną w kabinie wagę ładowarkową, która pozwala od razu na załadowanie do kontenera odpowiedniej ilości gotowego paliwa alternatywnego, oszczędzając przy tym czas i zwiększając wydajność.
HL760-7A wyposażona jest również w niestandardową łyżkę, też wysokiego załadunku, ale mniejszą – o pojemności 2,4 m3. Wykorzystywana jest do zasypywania bębna podającego odpady do urządzenia sortującego.
Firma Amago poza sprzedażą maszyn zapewnia także ich obsługę serwisową. Świadczy ją Oddział Amago Poznań. Zgłoszenia o ewentualnych awariach przekazywane są telefonicznie. Jak się dowiedzieliśmy, czas rekcji serwisu jest błyskawiczny. Mechanicy dojeżdżają w pilnych przypadkach jeszcze tego samego dnia, a w mniej znaczących w dniu następnym.
Jedyną poważniejszą usterką, jaka zaistniała do tej pory, była awaria pompy w układzie centralnego smarowania zainstalowanego w ładowarce HL760-9. Została szybko usunięta. Pozostałe wizyty serwisantów Amago związane były z przeglądami okresowymi (co 1000 i 2000 motogodzin) oraz wymianą olejów.
Hyundai HL760-9 na stałe pracuje ze specjalistyczną łyżką Aksa do wysokiego załadunku
Fot. Nowoczesna Gospodarka Odpadami
Wexpool nie ma zatem powodów do narzekania. Pomimo, iż ładowarki pracują w warunkach dużego zapylenia, są bezawaryjne, a przy tym bardzo wydajne. Wybór był zatem dobry i po raz kolejny potwierdził przydatność maszyn Hyundai w branży przetwórstwa odpadów. AK
Nowoczesna Gospodarka Odpadami 3(3) 2013