Strona główna | Techniki i technologieHakowce i przyczepy podkontenerowe KH-Kipper

Hakowce i przyczepy podkontenerowe KH-Kipper

Znany producent zabudów firma KH-Kipper dostarcza również szereg produktów dedykowanych przedsiębiorstwom działającym w obszarze sektora komunalnego. Są wśród nich własnej konstrukcji wywrotki do selektywnej zbiórki odpadów, urządzenia hakowe oraz przyczepy podkontenerowe z wywrotem.

Produkowane od 2010 r. urządzenia hakowe przeznaczone są głównie do montażu na podwoziach 2-osiowych
Fot. KH-Kipper


Urządzenia hakowe
Od 2010 roku w ofercie KH-Kipper znajdują się własnej konstrukcji urządzenia hakowe KH-Lift przeznaczone do montażu na podwoziach 2-osiowych. Dostępne są dwa typy hakowca KH-Lift ZH6 i ZH8, o sile załadunkowej odpowiednio 6 i 8 t. Urządzenia przystosowane do współpracy z kontenerami KP7 oraz KP10 o długości 3200-4300 mm. Pozostałe, przykładowe parametry techniczne urządzenia KH-Lift ZH8: wysokość haka ok. 1200 mm, masa własna urządzenia 1000 kg, ciśnienie robocze 20 MPa, zbiornik oleju 70 l między osiami, pompa tłoczkowa 60 l/min.

Dolna rama i łączniki urządzenia wykonane są ze specjalnej stali o dużej wytrzymałości plastycznej, dźwignia hakowa oraz sam hak wykonane są ze stali o podwyższonych właściwościach mechanicznych. Urządzenia charakteryzują się niską masą własną, uzyskaną dzięki zastosowaniu w konstrukcji stali Domex o dużej wytrzymałości.

Hak posiada grawitacyjne zabezpieczenie eliptyczne. Ładunek jest przesuwany łagodnie po rolkach. Poprawne zablokowanie kontenera sygnalizowane jest lampką kontrolną. Tam gdzie jest to wymagane resory odciążane są za pomocą siłowników lub rolką podpierającą sterowanymi ze stanowiska sterowniczego.

Siłowniki posiadają zawory zabezpieczające przed niekontrolowanym opadnięciem ładunku i uszkodzeniem urządzenia w przypadku rozerwania przewodów hydraulicznych. Urządzenie wyposażone jest w hydrauliczną blokadę kontenera oraz sterowanie z kabiny kierowcy. Przy rozładunku i załadunku pustego kontenera lub obciążonego częściowo istnieje możliwość przejścia na szybszy tryb pracy urządzenia hakowego, przez odpowiednie przełączenie dźwigni sterowania. Hakowiec standardowo oklejony jest konturowo taśmami odblaskowymi, a na światłach tylnych montowane są osłony.

W zakładzie produkcyjnym w Kajetanowie montowane są również urządzenia hakowe innych producentów, głównie na podwozia 6x4, 6x6 i 8x4. Wszystkie urządzenia hakowe można dostosować do każdego rodzaju podwozia.


Urządzenie hakowe ZH8 o sile załadunkowej 8 t
Fot. KH-Kipper


Przyczepa podkontenerowa z wywrotem
W 2012 roku w programie produkcyjnym KH-Kipper znalazła się przyczepa podkontenerowa z wywrotem, przystosowana do współpracy z kontenerami wykonanymi wg normy DIN o długości roboczej 6500––7300 mm. Dopuszczalna masa całkowita przyczepy wynosi 18 t. Wyposażona jest w trzy blokady pneumatyczne kontenera – dwie blokady podłużnic ramy przewożonego kontenera i jedną blokadę na rolkach kontenera.

Przyczepa wyposażona jest w wielofunkcyjny rozsuwany dyszel, który umożliwia przeładunek kontenera z samochodu na przyczepę i odwrotnie bez konieczności rozpinania zestawu. Niektóre funkcje jak otwieranie blokad czy spuszczanie powietrza z miechów są zautomatyzowane, w związku z czym nie wymagają ingerencji użytkownika. A przy odpowiednim doświadczeniu operatora, proces ten może odbywać się bez wychodzenia kierowcy z kabiny pojazdu. Powyższe zwiększa efektywność i skraca czas załadunku i rozładunku przyczepy.

Przyczepa w porównaniu do typowych przyczep podkontenerowych najczęściej spotykanych na drogach wyróżnia się dodatkową funkcją, a jest nią funkcja wysypywania zawartości kontenera dokładnie taka sama, jak przy wywrotkach tynozsypowych. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu siłownika hydraulicznego o wysięgu 2900 mm. Kąt wywrotu to 50° niezależnie od długości kontenera. Przyczepa wyposażona jest w koła 22,5” z możliwością zmiany na inny rozmiar w zależności od wymagań.


Urządzenie hakowe i przyczepa podkonterowa produkcji KH-Kipper
Fot. KH-Kipper


KH-Kipper ma w swojej ofercie również przyczepy do małych kontenerów KP i kontenerów typu mulda. Dopuszczalna masa całkowita przyczepy wynosi 11 t i nie posiada ona siłownika. Kontener jest zwykle załadowywany od tyłu. 

Nowoczesna Gospodarka Odpadami 1(1) 2013
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
TEMAT MIESIĄCA
Hakowce i przyczepy podkontenerowe KH-Kipper

Znany producent zabudów firma KH-Kipper dostarcza również szereg produktów dedykowanych przedsiębiorstwom działającym w obszarze sektora komunalnego. Są wśród nich własnej konstrukcji wywrotki do selektywnej zbiórki odpadów, urządzenia hakowe oraz przyczepy podkontenerowe z wywrotem. Czytaj więcej