Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Profesjonalna zbiórka i zagospodarowanie zużytych opon

Ocena: 0
16287
Nikogo nie trzeba specjalnie przekonywać jak bardzo uciążliwe dla środowiska są zużyte opony. Są jednak firmy, które profesjonalnie zajmują się ich zbiórką i zagospodarowaniem. Jedną z nich jest Kon-Wit Recykling działający w ramach Grupy Kon-Wit.

Główny plac, gdzie składowane są opony pozyskane przez Kon-Wit Recykling znajduje się w Koziegłowach na Śląsku
Fot. Kon-Wit Recykling

Kon-Wit Recykling s.c. prowadzi zbiórkę wszystkich rodzajów zużytych opon (osobowych, ciężarowych, rolniczych, wielkogabarytowych, pełnych), głównie z województw: łódzkiego, śląskiego oraz częściowo małopolskiego, opolskiego i świętokrzyskiego. Firma dysponuje stosowną decyzją środowiskową zezwalającą zarówno na zbiórkę, jak i transport opon. Wystawia oczywiście wymagane ustawowo dokumenty, tj. karty przekazania odpadów. Kon-Wit Recykling dysponuje własnym transportem (pojazdy i naczepy) oraz dwoma ładowarkami teleskopowymi (marki JCB i Manitou) wyposażonymi w łyżki i sztyce dostosowane do potrzeb przeładunku opon. Firma ma dwa oddziały: w Ksawerowie k. Łodzi oraz w Koziegłowach na Śląsku, gdzie znajduje się główny plac składowy. Została utworzona w 2001 roku jako jedna z pierwszych tego typu w kraju. Zebrane przez nią opony są segregowane w zależności od rodzaju i stanu. Część trafia do bieżnikowania w firmach zewnętrznych. Niektóre poddawane są naprawom we własnym zakresie przez Kon-Wit i przywracane do ponownego użycia. Duża ilość dostarczana jest jako paliwo do największych cementowni w kraju (m.in. do Dyckerhoff Polska, Górażdże, Małogoszcz, Działoszyn). Kon-Wit Recykling współpracuje również z recyklerami, jak chociażby z firmą Orzeł, Cetus (jako jedyna w Polsce specjalizuje się w recyklingu opon pełnych), czy Gumitex, która przetwarza zużyte opony na prefabrykaty i paliwo alternatywne dla cementowni. W ciągu roku Kon-Wit Recykling zagospodarowuje kilka tysięcy ton zużytych opon.

Firma Kon-Wit Recykling odbiera zużyte opony własnym transportem

Fot. Kon-Wit Recykling

Grupa Kon-Wit skupia kilka spółek. Poza Kon-Wit Recykling jest to dobrze znana Kon-Wit Plus, importująca opony głównie do samochodów ciężarowych i maszyn budowlanych. Jest wyłącznym importerem opon marki Aeolus. Oprócz tego zajmuje się sprowadzaniem opon bieżnikowanych portugalskiej marki Nortenha do pojazdów ciężarowych. Firma Kon-Wit zajmuje się importem opon używanych z większości krajów europejskich, a także profesjonalną naprawą ogumienia do ciężarówek, maszyn rolniczych i maszyn budowlanych. Grupa Kon-Wit jest także większościowym udziałowcem Glob Kon-Wit Polska Organizacja Odzysku S.A. z siedzibą w Warszawie. Podstawą działania tej spółki jest ustawa z 11 maja 2001 roku (z późniejszymi zmianami) o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i depozytowej. A konkretnie, zajmuje się przejmowaniem ustawowych obowiązków od podmiotów gospodarczych w zakresie organizowania profesjonalnej zbiórki i przekazania do odzysku, w tym recyklingu odpadów poużytkowych w postaci zużytych opon, olejów oraz opakowań m.in.: z papieru i tektury, szkła gospodarczego, tworzyw sztucznych oraz blachy stalowej i aluminium.

Nowoczesna Gospodarka Odpadami 1(4) 2014
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -