Strona główna | AktualnościŚmieciarki zasilane CNG

Śmieciarki zasilane CNG

Pod koniec ubiegłego roku Scania podpisała kontrakt z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania w Warszawie na zakup dwudziestu dziewięciu śmieciarek. Dziewiętnaście pojazdów można już dziś spotkać na ulicach Warszawy, dziesięć kolejnych dołączy do floty MPO w roku 2014 i 2015.

Nowe śmieciarki Scania już na ulicach Warszawy
Fot. Scania


Zakupione modele Scania P270DB6x2*-4HNB to pojazdy 3-osiowe, z ostatnią osią skrętną. Pojazdy charakteryzuje bardzo krótki rozstaw osi (3,5 m) oraz zwarta konstrukcja, która zapewnia doskonałą manewrowość na wąskich i krętych ulicach miasta. Pełne zawieszenie na poduszkach pneumatycznych zwiększa komfort pracy oraz zapewnia optymalną ładowność pojazdu. Na uwagę zasługuje 9-litrowy silnik EEV Euro 5 o mocy 270 KM zasilany gazem CNG. Pojazdy wyposażone są w pełni automatyczną skrzynię biegów Allison, co wydłuża żywotność układu napędowego i zwiększa efektywność pracy silnika.

Zakupiony sprzęt pozwoli na efektywną i optymalną obsługę klientów MPO w Warszawie w nowych warunkach legislacyjnych. Jednocześnie ma na celu także obniżenie kosztów eksploatacji. Koszty użycia CNG zamiast oleju napędowego, dają możliwość znacznych oszczędności. Ponadto kompozytowe zbiorniki gazu ziemnego są lżejsze i trwalsze od klasycznych butli gazowych o ok. 700–800 kg, tym samym nie ograniczają ładowności pojazdu. Spółka inwestuje w innowacyjny i specjalistyczny sprzęt, aby wzorem innych światowych firm spełniać wszelkie normy środowiskowe. Zwłaszcza, że od 1 stycznia 2014 roku zacznie obowiązywać norma emisji spalin Euro 6. Zakup nowych pojazdów wpisuje się także w politykę proekologiczną firmy i stanowi przewagę nad konkurencją – dotychczas po stołecznych drogach jeździła tylko 1 śmieciarka napędzana gazem – mówi Krzysztof Bałanda, prezes zarządu MPO w Warszawie.


Auta charakteryzują się dobrą manewrowością w wąskich i krętych uliczkach osiedlowych
Fot. Scania


Pojazd w zabudowie Ekocel wyposażony w automatyczny wrzutnik

Fot. Scania


Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Warszawie jako jedyny podmiot na stołecznym rynku posiada Zintegrowany System Gospodarki Odpadami. Wszystkie usługi są realizowane przy wykorzystaniu najnowocześniejszego i najwydajniejszego sprzętu. W swojej działalności firma podkreśla poczucie współodpowiedzialności za środowisko naturalne, dając dowód na ekologiczny wymiar biznesu.

Pojazdy objęte są pełną, 3-letnią umową obsługowo-naprawczą. Są to pierwsze pojazdy Scania zasilane gazem CNG, operujące w rejonie Mazowsza i jednocześnie pierwszy tak duży kontrakt na zakup pojazdów komunalnych Scania.

Na podstawie materiałów firmy Scania

Nowoczesna Gospodarka Odpadami 2(2) 2013
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
TEMAT MIESIĄCA
Uszczelniacze do opon OKO

Coraz więcej firm przekonuje się, że produkty do uszczelniania opon pozwalają oszczędzić czas oraz zwiększają bezpieczeństwo na drodze. Biorąc pod uwagę miejsce (a raczej jego brak) na koło zapasowe, stosowanie uszczelniaczy pozwala kontynuować jazdę nawet po wielokrotnym przebiciu opony, zwiększając samą ładowność pojazdu. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA