Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Polska Grupa Biogazowa rozpoczyna budowę swojej dziewiętnastej biogazowni w Polsce

Ocena: 5
3254

Zaledwie kilka tygodni po oddaniu do użytku instalacji w Gołoszycach Polska Grupa Biogazowa (PGB), przejęta przez TotalEnergies w marcu 2023 r., rusza z budową swojej dziewiętnastej biogazowni w Polsce, która powstanie w Półwsi w województwie warmińsko-mazurskim. 

 

 

Plan REPowerEU, będący reakcją Komisji Europejskiej na zakłócenia w dostawach gazu na europejskim rynku energii, zakłada wyprodukowanie 35 mld m3 biometanu w UE do 2030 roku. Ocenia się, że Polska dysponuje dużym potencjałem produkcji biogazu, czwartym wśród państw członkowskich Unii. Według naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu nasz kraj może produkować około 8 mld m3 rocznie. Osiągnięcie tego poziomu wymaga jednak pokaźnych inwestycji. Jako że odnawialny gaz jest odpowiedzią na wyzwania klimatyczne, a zarazem sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju, Polska Grupa Biogazowa (PGB), będąca liderem swej branży w Polsce, dąży do zdynamizowania krajowego rynku biogazu i biometanu.

Grupa jest właścicielem i operatorem osiemnastu biogazowni o łącznej mocy 19 MW.  Dwie kolejne są w budowie, właśnie w Półwsi i w Bagdadzie w województwie wielkopolskim. Ponadto PGB projektuje kilkanaście nowych inwestycji.

7 grudnia 2023 roku odbyła się ceremonia wmurowania kamienia węgielnego pod obiekt w Półwsi. Ta kogeneracyjna jednostka o mocy 1 megawata (MW), której uruchomienie zaplanowano na czwarty kwartał 2024 r., umożliwi wprowadzenie kolejnych ilości odnawialnej energii do krajowej sieci energetycznej. Każdego roku będzie produkowała ponad 8,3 GWh energii elektrycznej i niemal 8 GWhth ciepła.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz i członkowie zarządu Grupy.

- Pragnę szczególnie podziękować gościom dzisiejszej uroczystości, wszystkim zaangażowanym podmiotom i przedstawicielom lokalnej społeczności za ich wkład w ten istotny projekt. Dzięki swemu szerokiemu zastosowaniu - od zbiórki odpadów organicznych, poprzez wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła, po produkcję naturalnego nawozu pofermentacyjnego - biogaz stanowi ważne ogniwo gospodarki o obiegu zamkniętym. Z jego dobrodziejstw korzysta cała społeczność lokalna. Rozwój biogazowni i całego sektora nie tylko promuje energię odnawialną, lecz również tworzy nowe miejsca pracy - powiedziała Sabine Dujacquier - Zastępca Dyrektora Generalnego Polskiej Grupy Biogazowej S.A.

Rozwój odnawialnych źródeł energii jest dla Polski fundamentalnym i nieodwracalnym procesem. Podjęte przed laty decyzje o otwarciu się na inwestycje w odnawialne źródła energii przynoszą dziś owoce w postaci trzeciej biogazowni PGB w powiecie i stanowią fundament dla zrównoważonego rozwoju naszej lokalnej społeczności. Każdego dnia widzimy, jak inwestycje PGB i TTE, kolejnego globalnego gracza, który zainwestował w naszym powiecie, przekładają się na wzrost zatrudnienia, większe wpływy z podatków oraz wyższe standardy bezpieczeństwa i higieny pracy  - podkreślił Bartosz Bielawski, Starosta Powiatu Iławskiego.

- Z dumą przyczyniamy się do transformacji energetycznej w Polsce poprzez stały rozwój energetyki biogazowej opartej na lokalnie wytwarzanym odnawialnym paliwie umożliwiającym niskoemisyjną produkcję energii elektrycznej. PGB realizuje także cele UE
w zakresie zrównoważonego rozwoju i niezależności energetycznej. Dzięki przejęciu PGB, uruchomieniu biogazowni w Gołoszycach i dzisiejszej inauguracji projektu w Półwsi rok 2023 zapowiada się przełomowo dla TotalEnergies w Polsce. Chcemy nie tylko utrzymać tę dynamikę, lecz również zwiększyć aktywność w dziedzinie biogazu w kraju, umożliwiając dekarbonizację zużycia energii wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Celem TotalEnergies na rok 2030 jest osiągnięcie łącznej mocy produkcyjnej brutto na poziomie 20 TWh ekwiwalentu biometanu i udziału kapitałowego w produkcji (equity production) rzędu 10 TWh
– oznajmił Olivier Guerrini - Wiceprezes ds. Biogazu w TotalEnergies i Przewodniczący Rady Nadzorczej PGB.

Źródło: PGB

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -


Najczęściej czytane