Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Piec rusztowy w Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Poznaniu

Ocena: 0
3305

Na budowie poznańskiej Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych  (ITPOK) rozpoczął się kolejny etap prac - montaż urządzeń technologicznych, w tym pieca rusztowego, w którym będą spalane odpady. Wszystkie etapy tej inwestycji realizowane są zgodnie z harmonogramem.


Jeszcze przed zimą w poznańskiej Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych  (ITPOK) rozpoczął się kolejny etap prac obejmujący montaż rusztu - najważniejszego elementu pieca rusztowego, w którym będą spalane odpady. Wszystkie etapy tej inwestycji realizowane są zgodnie z harmonogramem.

Montaż rusztu w poznańskiej spalarni odpadów rozpoczął się 10 grudnia 2014 r.  Poznańska ITPOK będzie wyposażona w ruszt ruchomy, posuwisto-zwrotny, który zapewni najwyższą jakość spalania odpadów. Technologia ta to najczęściej i najchętniej stosowane w Europie rozwiązanie wykorzystywane do przetwarzania odpadów. Używana jest w ponad 90 proc. europejskich spalarni, których na kontynencie  działa  w sumie blisko 500. Swoją popularność zawdzięcza optymalnej wydajności, czystości oraz gwarancji bezpieczeństwa.

Eksperci wskazują, że jest to najbardziej dojrzała technologicznie metoda - znana od dekad i udoskonalana przez lata, której obecny stan zaawansowania pozwala na spełnienie restrykcyjnych norm środowiskowych. Prace związane z montażem urządzenia  zakończą się w marcu 2015 r., czyli mniej więcej rok od rozpoczęcia budowy.

Dotychczas wszystkie etapy prac są realizowane w założonych terminach. "Jednym z kamieni milowych inwestycji był sfinalizowany we wrześniu etap prac ziemnych. Kolejnym ważnym momentem było osiągnięcie najwyższego punktu konstrukcyjnego zlokalizowanego na wysokości 43,5 metra. Dzięki temu już po 7 miesiącach od wbicia pierwszej łopaty, była gotowa bryła podstawowego obiektu spalarni - hala kotła" - podkreśla Szymon Cegielski, dyrektor kontraktu z firmy SITA Zielona Energia.

Pod koniec października spalarnia była doskonale widoczna w swojej okolicy. Było to możliwe dzięki zastosowanej technologii szalunku ślizgowego, która pozwala przy nieprzerwanej całodobowej pracy, uzyskać efekt w postaci przyrostu konstrukcji żelbetowej na poziomie dwóch metrów w ciągu doby.  Do tej pory na wzniesienie budynku ITPOK wykorzystano blisko 15 000 m3 betonu oraz 2 500 ton stali konstrukcyjnej, co stanowi już ponad 80 proc. całkowitej ilości betonu i stali, jaka zostanie wykorzystana przy budowie poznańskiej spalarni odpadów.

"Jesteśmy optymistami, jeśli chodzi o postępy przy realizacji tej  inwestycji. Równolegle z pracami budowlanymi  prowadzimy szeroko zakrojoną kampanię informacyjno-edukacyjną. Dążymy do tego, aby w momencie uruchomienia ITPOK  wszyscy mieszkańcy posiadali wiedzę  w zakresie znajomości zasad segregowania odpadów oraz funkcjonowania całego systemu gospodarki odpadami na terenie naszej aglomeracji" - mówi Bożena Przewoźna Pełnomocnik ds. Realizacji Projektu "System gospodarki odpadami dla Miasta Poznania".

Nadchodzący rok to nowe wyzwania postawione przed realizatorami projektu. W I kwartale 2015 r. rozpocznie się  m.in. montaż instalacji oczyszczającej spaliny oraz kotła. Poznań i pobliskie gminy zrzeszone w ZM GOAP są coraz bliżej  nowoczesnego i efektywnego gospodarowania odpadami.

O projekcie

ITPOK powstaje w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Firma SITA Zielona Energia Sp. z o.o. odpowiedzialna jest za zaprojektowanie, wybudowanie, sfinansowanie i eksploatację instalacji w okresie trwania umowy czyli przez 25 lat. Budowa spalarni rozpoczęła się w kwietniu 2014 r. i według planu zostanie oddana do użytku pod koniec 2016 r. Spalarnia będzie przetwarzać rocznie 210 tys. ton odpadów.

Źródło i zdjęcia: SITA Zielona Energia Sp. z o.o.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -