Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Budowa zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Gdańsku

Ocena: 0
2186

 Wmurowano kamień węgielny pod budowę zakładu termicznego przekształcania odpadów w Gdańsku, pod nazwą Port Czystej Energii, największej inwestycji w historii Gdańska i regionu, związanej z gospodarką odpadami. Wykonawcą inwestycji jest włosko-francuskie konsorcjum złożone z firm Astaldi, Termomeccanica Ecologia, Dalkia Wastenergy. Nowoczesny obiekt powstanie do końca 2023 roku.

Astaldi to europejski potentat w branży budowlanej, który w portfolio ma liczne obiekty dla gospodarki odpadami czy energetyki, ale też linie metra, drogi, mosty. Termomeccanica Ecologia jest firmą technologiczną wyspecjalizowaną w zakresie projektowania i budowy zakładów termicznego przekształcania odpadów. Dalkia Wastenergy pełnić będzie funkcję operatora do 2048 r. Firma od prawie 100 lat specjalizuje się w energetycznym przekształcaniu odpadów komunalnych na energię elektryczną i parę wykorzystywaną w ciepłownictwie miejskim lub w przemyśle, w przekształcaniu biologicznym i w recyklingu materiałowym. Przedsiębiorstwo obsługuje 37 zakładów, głównie we Francji, ale także w Wielkiej Brytanii i w Kanadzie.

 

Polecenie rozpoczęcia robót wydano w maju 2020 r. Od tego czasu zespoły konsorcjum z zaangażowaniem i z wyprzedzeniem w stosunku do obowiązującego harmonogramu, realizują poszczególne zadania projektowe, pomimo napotkania nieprzewidzianych zdarzeń związanych z panującą pandemią (COVID). Inżynierowie konsorcjum przygotowali również projekt wdrożenia wymagań dyrektywy europejskiej w sprawie konkluzji dotyczących BAT – najlepszych dostępnych technik - oraz poprawienia efektywności środowiskowej zakładu.

 

„Port Czystej Energii to inwestycja o ogromnym znaczeniu dla całego regionu. Instalacja przetworzy 160 tys. ton odpadów z 35 pomorskich gmin, wyprodukowane w zakładzie ciepło trafi do miejskiej sieci ciepłowniczej, a energia elektryczna do sieci elektroenergetycznej. Ta inwestycja rozwiąże ponadto kilka wyjątkowo ważnych problemów gospodarki odpadami, w tym ustabilizuje rynek. To dla nas wszystkich ważny krok w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego" - mówi Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Miasta Gdańska.

 

„Zdecydowaliśmy się w drodze przetargu publicznego powierzyć budowę oraz obsługę naszego obiektu konsorcjum złożonemu z firm o dużym doświadczeniu w realizacji podobnych inwestycji na rynku międzynarodowym. Przedsiębiorstwa te od lat zajmują się projektowaniem, budową i eksploatacją instalacji do termicznego przekształcania odpadów, w tym wszelkiego rodzaju RDF” - mówi Sławomir Kiszkurno, Prezes zarządu spółki Port Czystej Energii.

 

„Wmurowanie kamienia węgielnego oznacza symboliczne rozpoczęcie prac budowlanych. Do końca 2023 r. w Gdańsku powstanie nowoczesny, bezpieczny dla otoczenia i neutralny dla środowiska zakład termicznego przekształcania odpadów nienadających się do recyklingu, który będzie dodatkowo produkował energię cieplną i elektryczną dla mieszkańców” – mówi Domenico Puzzo - Przedstawiciel Wykonawcy – konsorcjum Astaldi, Termomeccanica Ecologia i Dalkia Wastenergy.

 

Nowa instalacja odzysku energii o rocznej mocy przerobowej 160 000 ton jest uzupełnieniem systemu zagospodarowania odpadów w Gdańsku. Instalacja będzie głównie przekształcać frakcję energetyczną, powstającą w procesach odzysku w Zakładzie Utylizacyjnym, który obecnie działa w tym samym miejscu, a także pochodzącą z dwóch innych zakładów zagospodarowania odpadów działających w regionie. W procesie spalania będzie odzyskiwana energia cieplna, która będzie zasilała miejską sieć ciepłowniczą.

 

Dzięki temu do miejskiej sieci ciepłowniczej GPEC (Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej) zostanie przekazane 509 TJ/rok energii cieplnej rocznie, co odpowiada zapotrzebowaniu na ciepło i ciepłą wodę dla 6 % mieszkańców Gdańska. Pracując w kogeneracji instalacja będzie również produkowała energię elektryczną w ilości 109 GWh/ rok, co pozwoli na zasilenie całego taboru tramwajowego w Gdańsku przez 3,5 roku. Wspólne wytworzenie energii cieplnej i elektrycznej jest doskonałym przykładem gospodarki o obiegu zamkniętym, które dodatkowo zmniejszy emisję CO2 o 164 000 Mg rocznie. To tak jakby usunąć 91 000 pojazdów z ruchu drogowego.

 

Ta innowacyjna instalacja sprawi, że miejskie spółki Zakład Utylizacyjny i Port Czystej Energii będą dysponowały kompletnym centrum zagospodarowania i odzysku energetycznego odpadów komunalnych, a Miasto Gdańsk, ze swojej strony, wypełni europejskie zobowiązania w zakresie transformacji energetycznej, ograniczając ilość odpadów deponowanych na składowiskach odpadów, jak również rozwijając recykling i ograniczając emisję gazów wysypiskowych.


Pierre de Montlivault, Dyrektor Generalny Dalkia Wastenergy podkreśla, że cieszy go postęp tego projektu i jego ewolucja w kierunku coraz większej wydajności. Jest to wzorowa instalacja dla europejskiego sektora odzyskiwania energii z RDF. Instalacja służąca gospodarce o obiegu zamkniętym: „To powód do dumy, że nasza grupa uczestniczy w tworzeniu przedsięwzięcia, które będzie liczyło się w całej Europie. Gdańsk staje się wzorem do naśladowania, a także punktem odniesienia dla rynku europejskiego w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym.”

Kluczowe dane:

160 000 ton odpadów rocznie
109 GWh rocznie produkowanej energii elektrycznej
509 TJ rocznie produkowanej energii cieplnej
Ograniczenie emisji CO2 o 164 000 Mg rocznie
Zasilenie w ciepło 6% mieszkańców Gdańsk

Źródło: Dalkia Wastenergy

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -