Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Nowa ustawa promująca energię odnawialną w Polsce

Ocena: 0
1953
Od blisko 20 lat techniki solarne dynamicznie rozwijają się na całym świecie, głównie w krajach, które rozumieją znaczenie i potencjał sektora energii słonecznej. Polska chciałaby się wśród nich znaleźć. Uchwalona w lutym 2015 r. ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii stwarza różnorodne możliwości rozwoju rynku energii słonecznej w Polsce.

Dzięki prosumenckiej części ustawy oraz programom NFOŚiGW, powoli tworzy się polski rynek fotowoltaiki. Systemy prosumenckie łączą w sobie wiele zalet, m.in. promowanie inicjatyw obywatelskich oraz tworzenie miejsc pracy, nie tylko w sektorze fotowoltaiki, ale również w branżach optoelektroniki i mikroelektroniki, informatyki i telekomunikacji. Sprzyja to także zwiększaniu bezpieczeństwa energetycznego.

W przyszłości operatorzy turbin wiatrowych, elektrowni wodnych oraz instalacji fotowoltaicznych o zainstalowanej mocy do 3 kW, otrzymają taryfę gwarantowaną w wysokości 0,75 PLN/ kWh (około 0,18 EUR / kWh). Stawki dla systemów energetycznych o mocy od 3 do 10 kW wyniosą 0,65 PLN/kWh (około 0,16/kWh EUR). Taryfy dla bioelektrowni uzależnione będą od rodzaju surowca: biogazownie rolnicze otrzymają taryfę w wysokości 0,7 PLN/kWh (około 0,17 EUR/kWh), te pozyskujące biogaz z surowców pochodzących ze składowisk odpadów 0,55 PLN/kWh (około 0,13 EUR/kWh), a pozyskujące biogaz z surowców pochodzących z oczyszczalni ścieków - 0,45 PLN/kWh (około 0,11 EUR/kWh). Taryfy gwarantowane będą obowiązywać przez 15 lat, przynajmniej do 2035 roku.

Zatwierdzenie taryf gwarantowanych stanowi zmianę w polskiej polityce energetycznej. Całkowita moc instalacji objętych dotacją jest jednak ograniczona do 800MW. Mimo tego szacuje się, że ze względu na jednostkowy limit wynoszący 10kW oraz korzystne warunki dla instalacji o mocy mniejszej niż 3 kW, co najmniej 200 000 polskich prosumentów zyska na nowej ustawie. Pozwoliłoby to tzw. energii obywatelskiej stać się zjawiskiem masowym, co udało się do tej pory w innych krajach. Ponadto mogłoby to doprowadzić do zmiany priorytetów w polskiej polityce energetycznej.

Regulacje dotyczące mikrosystemów wejdą w życie dopiero 1 stycznia 2016 r. Pozostały czas należy wykorzystać na uporządkowanie administracyjnych, technicznych, podatkowych i innych niezbędnych przepisów. Aby uniknąć negatywnego postrzegania fotowoltaiki, konieczne jest zapewnienie prawidłowej instalacji systemów PV z użyciem komponentów wysokiej jakości.

5-ta Międzynarodowa Konferencja Fotowoltaiki w Polsce jest częścią tej fazy przygotowań. Odbędzie się ona 24 września 2015 r. w Warszawskim Centrum EXPO XXI w ramach Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej RENEXPO® Poland (22. - 24.09.2015).

Tematami konferencji będą wyżej wspomniane problemy, takie jak różne etapy procesu inwestycyjnego fotowoltaiki, protokół odbioru końcowego wynikający z normy IEC 62446 czy też wprowadzenie znaku jakości dla firm instalacyjnych. "Zachęcamy uczestników do czynnego udziału w tworzeniu i promowaniu dobrych praktyk związanych z instalacją systemów PV" - mówi Project Manager RENEXPO® Poland Małgorzata Bartkowski.

Fotowoltaika będzie najważniejszym tematem zbliżających się targów, od 2012 RENEXPO Poland to miejsce spotkania branży PV w Polsce. Swój udział w targach potwierdziły już takie firmy z branży PV jak: Selfa GE S. A,  CORAB Sp. z o.o., Fronius International GmbH, JA Solar GmbH, Renusol GmbH, Solar-Log™ Solare-Datensysteme, Jinko Solar GmbH, IBC SOLAR s. r. o. , BRUK-BET  Sp. z o.o., Coral W. Perkowski J. Perkowski Sp.j., Remor S. A., Frankensolar Eastern Europe s.r.o., FreeVolt™ Sp. z o.o., Jean Mueller Polska Sp. z o.o. Każdy, kto profesjonalnie zajmuje się fotowoltaiką powinien pojawić się na tych targach.

Źródło i zdjęcie: www.renexpo-warsaw.com
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -