Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

MPO Warszawa obsługuje Cmentarz Powązkowski

Ocena: 5
3163

Cmentarz Powązkowski to najstarsza i najbardziej znana katolicka nekropolia w Warszawie - zdaniem wielu osób także najpiękniejsza. Spoczywają tam znani i zasłużeni Polacy. Zabytkowa i tak istotna dla mieszkańców stolicy nekropolia wymaga wyjątkowej dbałości i systematyczności w kontekście utrzymania porządku. Od 1 lipca 2021 roku o czystość i odbiór odpadów komunalnych z Cmentarza Powązkowskiego zadba Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Warszawie („MPO Warszawa”).

 

 

 

Cmentarz Powązkowski w Warszawie jest wyjątkowy – podobnie zresztą jak i jego historia. Został zaprojektowany przez Dominika Merliniego – nadwornego architekta króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Choć powstał w 1790 roku, to funkcjonuje do dzisiaj, a w lipcu 2014 roku, wraz z pięcioma innymi nekropoliami tworzącymi zespół zabytkowych cmentarzy wyznaniowych na ?Powązkach, został uznany za? pomnik historii. To wszystko sprawia, że każdego roku ta wyjątkowa, licząca aż 44 hektary powierzchni, nekropolia odwiedzana jest zarówno przez setki tysięcy warszawiaków i wielu turystów. W związku  zabytkową i ścisłą zabudową, rozległym obszarem, a także licznym gronem odwiedzających, utrzymanie cmentarza w czystości jest szczególnym wyzwaniem. Podjęło się go Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m.st. Warszawie.

O niezwykle wymagających i istotnych zadaniach, które powierzono Spółce MPO Warszawa, mówi ks. Jacek Laskowski, Dyrektor Zarządu Cmentarza Powązkowskiego.

Utrzymanie porządku i czystości na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie jest wielkim wyzwaniem. Wąskie alejki i zabytkowe groby wymagają precyzyjnego działania. Zamiatanie, koszenie, grabienie, ścinanie, pielęgnacja, mycie, segregacja, to czynności codziennej troski o tę wyjątkową warszawską nekropolię. To wszystko wymaga działania sztabu ludzi i profesjonalnego sprzętu – mówi ks. Jacek Laskowski z Cmentarza Powązkowskiego.

W wyniku podpisanej 10 czerwca 2021 roku umowy pomiędzy Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania w m.st. Warszawie a przedstawicielem Zarządu Cmentarza Powązkowskiego MPO Warszawa od 1 lipca rozpocznie odbiór odpadów komunalnych z terenu stołecznej nekropolii. Umowa obejmuje odbiór odpadów z kontenerów podstawianych przez sąsiadującą z cmentarzem bazę MPO przy ulicy Tatarskiej. Oprócz tradycyjnego odbioru odpadów zapewnione zostanie także wsparcie w zakresie utrzymania czystości w alejkach cmentarnych. Będzie o to dbać m.in. specjalna mini zamiatarka. W ramach umowy zaplanowana została wstępna segregacja odpadów, obejmująca również odpady zielone.

Umowa zawarta została na czas nieokreślony. Jej podpisanie poprzedziły kilkumiesięczne ustalenia i negocjacje, ponieważ zadania oraz oczekiwania ze strony zleceniodawcy - ze względu na wyjątkowy charakter Cmentarza Powązkowskiego - istotnie wybiegały poza standardowy zakres usług i wymagały indywidualnego podejścia.

Było to niezbędne, by zagwarantować najwyższej jakości serwis związany z obsługą nekropolii, ale i zapewnić komfort osobom ją odwiedzającym – mówi Arkadiusz Pokropski, Dyrektor Zarządzający Pionem Odbioru i Zagospodarowania Odpadów.

Miesięcznie z cmentarza odbieranych będzie średnio około 30 kontenerów, jednak największa kumulacja najprawdopodobniej nastąpi w okresie świąt 1 i 2 listopada. MPO Warszawa jest jednak przygotowane na odbiór w tym czasie nawet kilkukrotnie zwiększonej ilości odpadów.

Podpisanie umowy na odbiór odpadów z Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie jest efektem strategii biznesowej, konsekwentnie realizowanej przez MPO Warszawa:

- Po kilkunastu latach nieobecności wracamy do obsługi Cmentarza Powązkowskiego. Jako Spółka rośniemy w siłę, rozszerzamy zasięg naszej działalności. Chętnie i odpowiedzialnie podejmujemy się realizacji zleceń na rynku komercyjnym – także tych największych i najbardziej wymagających. Nasze budowane latami doświadczenie, szerokie zaplecze techniczne, a także atrakcyjna pod względem proponowanych warunków oferta sprawiają, że jesteśmy w stanie z sukcesem świadczyć nasze usługi coraz większemu gronu Klientów – zapewnia Prezes Zarządu MPO Warszawa, Zdzisław Gawlik.

Umowa z Zarządcą Cmentarza Powązkowskiego nie jest jedynym istotnym kontraktem, podpisanym w ostatnim czasie przez MPO Warszawa. Od 1 czerwca 2021 roku Spółka rozpoczęła świadczenie usług w zakresie odbioru odpadów z centrów handlowych Unibail-Rodamco-Westfield w Warszawie. Chodzi o obsługę jednych z największych i najbardziej rozpoznawalnych kompleksów handlowych w stolicy: Galerii Wileńskiej oraz Centrum Ursynów.

 

Źródło: MPO

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -