Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Europa zużywa 4 razy więcej pelletu niż reszta świata łącznie

Ocena: 0
2083
Produkcja i zużycie energii pochodzącej z biomasy rośnie gwałtownie i ma ogromny potencjał dalszego rozwoju, komentują przedstawiciele Europejskiego Stowarzyszenia Biomasy (AEBIOM) w kontekście ostatnio wydanego raportu "European Bioenergy Outlook". Europejski rynek pelletu drzewnego w 2013 r. pochłonął 19 milionów ton tego ekologicznego surowca w sektorach grzewczym i energetycznym, przy czym oba sektory wykazują wyraźne tendencje wzrostowe. Jest to wyraźna przewaga Europy nad Stanami Zjednoczonymi i Kanadą, gdzie produkcja pelletu choć wciąż wzrasta, to w 2013 r. wyniosła odpowiednio 4,5 i 3,2 milionów ton.

Plantacja roślin używanych do produkcji biomasy

Sprawozdanie statystyczne Stelmet pokazuje, że sektor jest gotowy do dalszego rozwoju mimo gwałtownego wzrostu w ostatnich latach - komentuje Przemysław Bieńkowski, wiceprezes Stelmet. Kontynent europejski skonsumował w 2013 r. blisko 19 milionów ton pelletu, jak wynika z danych ze współpracującej z AEBIOM organizacji - European Pellets Council. Ilość ta jest 4 razy większa niż reszta świata razem wzięta.

Polska 7 producentem pelletu w Europie

Europa wyprodukowała 12,2 milion ton pelletu, sama Polska została sklasyfikowany jako
7 producent tego ekologicznego paliwa. Reszta została importowana głównie z Ameryki Północnej - Kanady i Stanów Zjednoczonych Istnieje jednak możliwość zmiany tej sytuacji, ponieważ mniej niż 2/3 biomasy leśnej UE jest dostępne dla dostawców każdego roku. Leśny skład wzrasta ponadto corocznie o 289 milionów metrów sześciennych.

Raport stwierdza, że finalne zużycie energii cieplnej i elektrycznej z biomasy oraz biopaliw transportowych wzrosło do równowartości 102 milionów ton oleju ekwiwalentnego. (energetyczny równoważnik jednej metrycznej tony ropy naftowej o wartości opałowej równej 10.000 kcal/kg.)
Wzrost sektora biomasy nadal wyprzedza rządowe oczekiwania. Wyprodukowane 71,7 Mtoe biomasy w UE w 2012 roku stanowi 9 proc. więcej niż zakładano w planach działań w zakresie odnawialnych źródeł energii.  Sektor ten ma również znaczący wpływ na gospodarkę. Rynek biomasy daje zatrudnienie blisko 490 tysiącom Europejczyków.

Źródło: Stelmet
Zdjęcie: Wikipedia

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -