Paweł Jarski, prezes zarządu Elemental Holding SA
"W 2016 roku zrealizowaliśmy trzy akwizycje: w Polsce, Skandynawii i w Wielkiej Brytanii. Pozwala nam to wykorzystać efekt skali oraz wejść na rynki Europy Zachodniej. Każdy z podmiotów, które przejęliśmy, ma potencjał rozwoju w swoim regionie, a wejście do dużej Grupy - jaką stanowi Elemental Holding - zagwarantuje międzynarodową ekspansję. Rynek niemiecki jest dojrzały i wysoce konkurencyjny, dlatego przejęcie spółki z mocną pozycją daje nam kolejne perspektywy rozwoju. Niezależnie od akwizycji intensywnie prowadzimy prace konsolidacyjne w ramach Grupy" - powiedział Paweł Jarski, prezes zarządu Elemental Holding SA.
Spółka, której przejęcie planuje Elemental Holding, działa na rynku niemieckim oraz zachodnio-europejskim i jest wyposażona w zaawansowany technologicznie park maszynowy o łącznej wydajności do 200 ton miesięcznie oraz profesjonalne laboratorium zakładowe. Zlokalizowana strategicznie w południowo-zachodniej części Niemiec, posiada sieć zakupową w krajach niemieckojęzycznych (Niemcy, Austria, Szwajcaria), we Francji oraz w krajach północno-zachodniej Afryki.
W 2016 roku Elemental Holding zrealizował 3 akwizycje:
- zakup 51% udziałów w spółce AWT Recycling Ltd. z Wielkiej Brytanii, specjalizującej się w recyklingu katalizatorów samochodowych. Brytyjska spółka planuje osiągnięcie ok. 30-40% udziałów w rynku dzięki wzmocnieniu sieci zakupowej na terenie Anglii oraz dalszej ekspansji w Irlandii, Szkocji i Walii.
- zakup 51% udziałów w zakładach recyklingu zużytych katalizatorów samochodowych i płytek drukowanych w fińskiej spółce Kat-Metal Oy z siedzibą w Tervajoki. Skandynawska firma planuje ekspansję w Estonii, Szwecji oraz pozyskanie strategicznych partnerów w Norwegii i Danii.
- zakup 51% udziałów polskiej spółki Platinium M.M z branży recyklingu zużytych katalizatorów samochodowych.
- Ponadto w lutym 2017 roku Elemental Holding podpisał umowę inwestycyjną na rozbudowę zakładu w Bydgoszczy - głównym celem inwestycji jest uruchomienie linii samplingowej do układów drukowanych. Wartość inwestycji wyniesie ok. 36 mln zł. Spółka planuje zakończenie inwestycji do 31 lipca 2017 roku.
Plan inwestycyjny - przy zachowaniu zdolności akwizycyjnych - będzie rozłożony na trzy lata i realizowany w dwóch etapach. Pierwszy etap, zaplanowany na półtora roku, będzie kosztował ok. 10 mln euro. Zakłada on zakup 4 -5 linii do przetwarzania zużytych katalizatorów samochodowych oraz budowę linii samplingowej dla układów drukowanych w zakładzie w Bydgoszczy. Koszt drugiego etapu, obejmującego budowę dwóch pieców do obróbki termicznej katalizatorów i płytek, który ma się zakończyć w 2018 roku, wyniesie ok. 20 mln euro.
Źródło i zdjęcie: Elemental Holding