Elemental Holding sfinalizował transakcję zakupu 99,8% udziałów w litewskiej spółce UAB EMP Recycling, specjalizującej się w recyklingu zużytych katalizatorów samochodowych.
"Zbudowaliśmy mocną pozycję na rynkach Europy Zachodniej, umacniamy też przewagę w Europie Centralnej. Pozwala nam to na konkurowanie z dużymi, światowymi graczami, a także na gromadzenie coraz większych wolumenów przetwarzanego surowca. Nasze ostatnie akwizycje skoncentrowały się na wysokomarżowym segmencie recyklingu katalizatorów samochodowych i układów drukowanych. Efekty tych przejęć będą widoczne w wynikach za 2017 rok" - powiedział Paweł Jarski, prezes zarządu Elemental Holding SA.
W kwietniu 2017 Elemental Holding podpisał również list intencyjny w sprawie zakupu kontrolnego pakietu udziałów firmy z branży przetwarzania zużytych katalizatorów samochodowych w Niemczech. Wartość obrotów niemieckiej firmy jest szacowana na ok. 20 mln euro.
W 2016 roku Elemental Holding zrealizował 3 akwizycje:
- zakup 51% udziałów w spółce AWT Recycling Ltd. z Wielkiej Brytanii, specjalizującej się w recyklingu katalizatorów samochodowych. Brytyjska spółka planuje osiągnięcie ok. 30-40% udziałów w rynku dzięki wzmocnieniu sieci zakupowej na terenie Anglii oraz dalszej ekspansji w Irlandii, Szkocji i Walii.
- zakup 51% udziałów w zakładach recyklingu zużytych katalizatorów samochodowych i płytek drukowanych w fińskiej spółce Kat-Metal Oy z siedzibą w Tervajoki. Skandynawska firma planuje ekspansję w Estonii, Szwecji oraz pozyskanie strategicznych partnerów w Norwegii i Danii.
- zakup 51% udziałów polskiej spółki Platinium M.M z branży recyklingu zużytych katalizatorów samochodowych.
Grupa Elemental działa na 35 rynkach w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce, poza Polską w oparciu o własne oddziały (m.in. na Litwie, w Słowacji, Turcji, Emiratach Arabskich, Finlandii, Estonii i Wielkiej Brytanii) oraz przedstawicielstwa handlowe. Spółki Elemental Holding SA pozyskują złom metali nieżelaznych, odpady elektroniczne oraz zużyte katalizatory na ok. 50 rynkach na świecie.
Plan inwestycyjny - przy zachowaniu zdolności akwizycyjnych - będzie rozłożony na trzy lata i realizowany w dwóch etapach. Pierwszy etap, zaplanowany na półtora roku, będzie kosztował ok. 10 mln euro. Zakłada on zakup 4 -5 linii do przetwarzania zużytych katalizatorów samochodowych oraz budowę linii samplingowej dla układów drukowanych w zakładzie w Bydgoszczy. Koszt drugiego etapu, obejmującego budowę dwóch pieców do obróbki termicznej katalizatorów i płytek, który ma się zakończyć w 2018 roku, wyniesie ok. 20 mln euro.
Źródło i zdjęcie: Elemental Holding