Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Drewno w walce z zanieczyszczeniem powietrza

Ocena: 5
3869

Zła jakość powietrza może doprowadzić do chorób układu oddechowego, a nawet śmierci. Produkcja energii oraz codzienna działalność gospodarcza różnych sektorów to największe i najważniejsze przyczyny powstawania zanieczyszczenia. Zmiana stosowanych materiałów i technologii może mu zaradzić.

 

 

Budownictwo a zanieczyszczenie powietrza

Zanieczyszczenie powietrza jest jednym z największych problemów współczesnego świata. Ma ono wiele przyczyn – spaliny z samochodów, stosowane sposoby ogrzewania czy codzienną aktywność różnych części gospodarki. Jednakże niektóre sektory mają większy wpływ na jakość powietrza – jednym z nich jest budownictwo.

Działalność budowlana niejednokrotnie prowadzi do powstania drażniących i utrzymujących się w powietrzu pyłów, które mogą podrażnić drogi oddechowe. Także produkcja materiałów budowlanych przekłada się na zanieczyszczenie – wymaga ona zużycia energii i surowców, co przyczynia się do emisji dwutlenku węgla oraz innych gazów. W Unii Europejskiej sektor budowlany odpowiada za 36% emisji gazów cieplarnianych oraz za 40% zużycia energii.

Europejska energetyka zmienia się, co przekłada się na jakość powietrza. Biorąc pod uwagę całą Unię Europejską, najwięcej, bo aż 36,5% energii pozyskuje się z odnawialnych źródeł. Jednakże w Polsce wygląda to inaczej – w 2020 roku 44,1% energii pozyskano ze spalania węgla kamiennego, zaś 24,1% z węgla brunatnego. Oprócz tego węgiel wykorzystywany jest do ogrzewania domów i mieszkań, co sprawia, że Polska ma jeden z najwyższych wskaźników zanieczyszczenia powietrza w Europie. 

Kiedy powietrze jest najgorsze

Problemy z jakością powietrza nasilają się w okresie jesienno-zimowym, a jego głównym czynnikiem jest wtedy tzw. niska emisja pochodząca z pieców na paliwo stałe. Prowadzą one do powstania smogu, a także wpływają na stężenie pyłów zawieszonych PM 2.5 i PM 10 w powietrzu. Przyczyniają się również do wysokich stężeń rakotwórczego benzo(a)pirenu. Jakości powietrza nie poprawia także palenie śmieciami, które jest tanim sposobem dogrzewania mieszkań. Bolączką wielu polskich miast jest wycinka drzew – nie tylko poprawiają one wygląd okolicy, obniżają temperaturę w lecie i są siedliskiem dla wielu gatunków zwierząt, ale również wydatnie wpływają na obniżenie zanieczyszczenia powietrza. 

Stacje pomiarowe mierzą również stężenia tlenku węgla, ozonu, dwutlenku siarki i dwutlenku azotu. Każda z tych substancji może doprowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci – według danych WHO rocznie z powodu chorób spowodowanych złej jakości powietrzem umiera 4,2 miliona ludzi. Jak zapewnić potrzeby mieszkańców i zadbać o powietrze? Jest to możliwe dzięki zastosowaniu przyjaznych materiałów np. drewna i niskoemisyjnych rozwiązań takich jak technologia szkieletowa-drewniana.

Jak oddychać pełną piersią

Drewno wydatnie przyczynia się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Zastosowanie tony drewna zamiast tony betonu w konstrukcji domu pozwala zmniejszyć ogólne emisje CO2 o dwie tony. Oprócz tego drewno jest w stanie zatrzymywać w sobie CO2 nawet, gdy zostanie przerobione. 

Przykładem zastosowania drewna w budownictwie jest technologia szkieletowa-drewniana. Opierająca się ona na wykonanym z drewna szkielecie, stanowiącym konstrukcję budynku. Puste przestrzenie wypełnia się dobrze izolująca wełną mineralną i zabezpiecza płytami g-k. Zastosowanie tych surowców pozwala zmniejszyć zużycie energii, a także zapewnią dobrą termoizolację, co eliminuje konieczność dogrzewania. 

Na polskim rynku tę technologię stosuje firma Unihouse S.A. Moduły, z których powstają budynki konstruowane są w fabryce w Bielsku Podlaskim. Taki sposób produkcji pozwala zoptymalizować zużycie energii, a na placu budowy następuje tylko ostateczny montaż skończonych modułów i trwa on od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od stopnia skomplikowania projektu. Ponieważ budynek składany jest z gotowych elementów, możliwe jest ograniczenie ilości powstających podczas montażu pyłów. Szybszy czas budowy to również mniejsze emisje.

Zwiększenie udziału drewna w budownictwie może przełożyć się na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza. Jest ono odnawialne, wiąże w sobie dwutlenek węgla, a także wymaga mniejszego zużycia energii niż tradycyjnie stosowane materiały budowlane, co przekłada się na mniejszy wpływ na środowisko całego sektora budowlanego. Drewniane budynki w połączeniu z rosnącymi w ich pobliżu drzewami to przepis na komfortowe mieszkanie i czyste powietrze.

 

Źródło: Unihouse

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -