Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

27. Akcja Sprzątanie świata-Polska 2020 w roku pandemii COVID - 19

Ocena: 0
1824

4 046,85 kg posegregowanych odpadów zebrał zespół Fundacji Nasza Ziemia podczas wszystkich akcji terenowych od majowego PreStartu do Finału 27. Akcji w trzeci weekend września. 94 508 osób zebrało 13 000 worków śmieci w akcjach terenowych na terenie 16 województw. Podczas akcji terenowych zlokalizowanych zostało aż 606 dzikich wysypisk. 100 przedstawicieli 23 Ambasad wysprzątało brzegi Wisły z pół tony śmieci. A wszystkie działania opatrzone były hasłem związanym z wyjątkowo szkodzącym środowisku odpadom z tworzywach sztucznych i zobrazowane przez znakomitego polskiego artystę Andrzeja Pągowskiego w kolejnym plakacie Akcji. Pomimo pandemii, 27. Akcja Sprzątanie świata - Polska odbyła się. Korzystaliśmy z poluzowań i przestrzegaliśmy wszystkich obowiązujących obostrzeń a wszystko po to, by ulżyć Matce Ziemi.  

 Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję.

W roku 2020 szczególną uwagę poświęciliśmy odpadom z tworzyw sztucznych bowiem jak pokazują badania, Polak na co dzień zużywa jego duże ilości. Jednorazowe torby na zakupy, plastikowe butelki, słomki, kubki… to tylko wierzchołek „góry” plastikowych odpadów zalegających w parkach, lasach czy na plażach. I tym razem, podobnie jak w latach ubiegłych, hasło 27. edycji zobrazował na plakacie wybitny polski artysta Andrzej Pągowski. Plakat tegorocznej edycji miał swoją premierę podczas wystawy zlokalizowanej na wrocławskim Rynku. Dzięki uprzejmości Urzędu Miasta Wrocławia, po raz pierwszy w Polsce, zaprezentowane zostały wszystkie dzieła ofiarowane przez Mistrza Fundacji Nasza Ziemia. Trwająca od 21 sierpnia do 7 września 2020 Wystawa, była pierwszym z wydarzeń Wielkiego Finału 27 edycji Sprzątania świata, ekologicznej akcji edukacyjnej od ponad pół wieku koordynowanej przez Fundację Nasza Ziemia. Wierzymy, że kiedy minie czas pandemii, wystawa zagości w wielu polskich miastach, dając radość i ucząc.

PreStart Tour i Akcje Specjalne 

„Pomimo bardzo różnych ocen tego surowca, sam plastik i jego stosowanie (chociaż wolę określenie tworzywa sztuczne) sam w sobie nie jest złym rozwiązaniem. Tworzywa sztuczne również same nie trafiają do parków i lasów.  To my ludzie je tam wyrzucamy, poważnie zanieczyszczając środowisko”. To słowa Michała Dąbrowskiego – eksperta naszej Fundacji i szefa Rady Polskiej Izby Gospodarki Opadami, skierowane do uczestników tegorocznych akcji terenowych. Od 26 maja do wrześniowego Finału zespół fundacyjny posprzątał parki i lasy w Łodzi, Aleksandrowie Łódzkim, na warszawskim Targówku i we Wrocławiu oraz 50 kilometrów linii brzegowej od Świnoujścia po Międzyzdroje. Fundacja Nasza Ziemia posprzątała w ramach tegorocznej edycji Sprzątania świata także Półwysep Helski w ramach kampanii „Czyste Plaże bez plastiku” oraz Park Kultury w Powsinie. Efekt sprzątania potwierdził słowa eksperta. Niestety wszędzie spotykaliśmy ogromne ilości śmieci. Zaśmiecamy w sposób nieodpowiedzialny miejsca w których zwykle szukamy wytchnienia a królują odpady z tworzyw sztucznych (puszki, plastikowe opakowania po napojach i jedzeniu) oraz butelki szklane.  I było tych śmieci 3065,76kg w tym odpadów frakcji żółtej aż 625 kg! 

27 Finał Akcji Sprzątanie świata-Polska 

 

Od 18 do 20 września 2020 roku, czyli tradycyjnie w trzeci weekend września, sprzątała cała Polska.
Do Akcji zgłosiły się 1504 grupy w sumie 94 508 osób. Z powodu Pandemii COVID - 19, szkoły, czyli najliczniej reprezentowani uczestnicy Akcji, mogły wybrać formę udziału w Akcji: stacjonarną lub terenową.  Ponad 3000 razy zostały pobrane z naszej strony materiały edukacyjne związane z tegorocznym hasłem Akcji. Z 855 raportów przysłanych do Fundacji Nasza Ziemia wynika, iż 33% Koordynatorów Lokalnych z powodu pandemii zdecydowało się przeprowadzić lekcję edukacyjną poświęconą odpadom z tworzyw sztucznych na podstawie fundacyjnych materiałów, zamiast tradycyjnej akcji sprzątania.  JE Ambasador Australii Lloyd Brodrick wraz z przedstawicielami 23 Ambasad i Fundacją Nasza Ziemia posprzątali w Finale 27. Akcji Sprzątanie świata-Polska brzegi rzeki Wisły po praskiej stronie.; we Wrocławiu z Wiceprezydentem Adamem Zawadą posprzątaliśmy Lasek Pilczycki a w Poznaniu z grupą nurków zaproszonych przez Magazyn Perfect Diver posprzątaliśmy Jezioro Strzeszyńskie. W sumie uwolniliśmy te piękne miejsca z 981,09kg śmieci. 

Wszystkie tegoroczne akcje terenowe pokazały, iż 35% śmieci jakie lądują w lasach, parkach i na plażach to odpady z tworzyw sztucznych. A przecież oprócz znajomości zasad i wyrobienia w sobie nawyku segregacji naszych domowych śmieci, możemy zastanowić się nad redukacją lub nawet zrezygnować z niektórych plastikowych produktów. Ot chociażby warto zamienić tak popularną „foliówkę” na woreczek uszyty z niepotrzebnej już firanki i w niego pakować warzywa i owoce. 

Źródło: 
Fundacja Nasza Ziemia 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -


Najczęściej czytane