Ładowarki teleskopowe z roku na roku zyskują coraz więcej użytkowników. To zasługa ich uniwersalności, dzięki której mogą być wykorzystywane do wielu zadań, często nawet nie zdefiniowanych w momencie zakupu sprzętu. Takie maszyny znalazły zastosowanie w nowym Zakładzie Utylizacji Odpadów Komunalnych „Stary Las” położonym niedaleko Starogardu Gdańskiego.
Betonowe posadzki oraz wewnątrzzakładowe drogi asfaltowe wymagają zastosowania ogumienia odpornego na ścieranie. Z drugiej strony musi ono zapewniać odpowiednią trakcję, pozwalającą na sprawne poruszanie się na kwaterach
Fot. Zeppelin Polska
Zakład obsługuje ok. 190 tys. mieszkańców, a do jego głównych zadań należy przetwarzanie, odzyskiwanie oraz unieszkodliwianie dostarczonych odpadów. Potrzebne do tego są odpowiednie maszyny. Ich zakup mógł się odbyć tylko na drodze przetargu rozpisanego przez zewnętrzną, niezależną firmę.
Wzięło w nim udział kilku dostawców sprzętu, ale po spełnieniu wymagań technicznych, najkorzystniejszą ofertę zaproponował Zeppelin Polska. Firma dostarczyła dwie ładowarki teleskopowe Manitou MLT 845, a ponadto zaoferowała roczną gwarancję, w czasie której wszystkie przeglądy, części eksploatacyjne czy dojazd serwisu mobilnego są bezpłatne.
„Teleskopy” o wyższych parametrach
Obecnie w Polsce największym powodzeniem cieszą się ładowarki teleskopowe o udźwigu równym 3 t i maksymalnym zasięgu 7 t. Modele dostarczone przez Zeppelin Polska do ZUOK „Stary Las” mają jednak znacznie lepsze parametry (udźwig 4,5 t, zasięg 7,5 m), aby radziły sobie z zadaniami, które mogą pojawić się w przyszłości. Obecnie są wykorzystywane np. do obsługi linii sortowniczych. Na jedną trafiają odpady pochodzące ze zbiórki selektywnej, które są stosunkowo lekkie i mają znaną zawartość, na drugą zmieszane (komunalne), zwykle cięższe i może być w nich dosłownie wszystko.
Dotychczas w przypadku odpadów komunalnych stosowane były ładowarki przegubowe, które wymagają dużo miejsca do manewrowania oraz zużywają więcej paliwa od „teleskopów” Manitou. Dodatkowo duże znaczenie ma szybkość i zwrotność maszyn Manitou, gdyż ze względów bezpieczeństwa śmieciarki składują odpady nieselekcjonowane w specjalnej strefie buforowej, położonej kilkadziesiąt metrów od budynku sortowni.
Ładowarki teleskopowe Manitou MLT 845 mają wszystkie koła skrętne, pozwalając na trzy tryby pracy: podstawowy z kołami skręcanymi tylko przedniej osi, z wszystkim kołami skręcanymi w tę samą stronę, co umożliwia bliski podjazd np. pod ścianę czy ogrodzenie oraz z kołami skręcanymi w przeciwną stronę dla ograniczenia promienia zawracania
Fot. Zeppelin Polska
Zmiana osprzętu roboczego nie wymaga żadnego wysiłku i zajmuje dosłownie chwilę. W opcji jest dostępne szybkozłącze hydrauliczne, ale przeznaczone tylko dla najprostszych narzędzi, np. wideł do palet czy łyżki, gdzie nie trzeba podłączać przewodów hydraulicznych
Fot. Zeppelin Polska
Obie ładowarki teleskopowe w ZUOK „Stary Las” są jeszcze wykorzystywane do załadunku odpadów do mobilnego rozdrabniacza, podgarniania odpadów w boksach, prac porządkowych itp., lecz wymagają do tego zastosowania narzędzi roboczych w postaci łyżek o pojemności 2,5 m3. Z kolei po założeniu wideł do palet znakomicie sprawdzają się przy układaniu sprasowanych odpadów na kwaterach albo załadunku materiałów nadających się do wtórnego wykorzystania (butelki pet, makulatura, aluminium) na samochody ciężarowe. Zmiana osprzętu trwa dosłownie chwilę i nie wymaga żadnego wysiłku ze strony operatora.
Specyfikacja odpowiednia do zadań
Podstawą specyfikacji maszyn pracujących w zakładach tego typu jest odpowiednio dobrane ogumienie. Obie maszyny Manitou dostarczone przez Zeppelin Polska zostały wyposażone w opony odporne na ścieranie, a jednocześnie przystosowane do pracy w trudnych warunkach terenowych. Dzięki temu nie zużywają się szybko, mimo że większość przejazdów odbywa się na nawierzchniach asfaltowych i betonowych.
Istotne znaczenie ma też duża zdolność do poruszania się na grząskich, błotnistych podłożach, zwłaszcza w obrębie kwater przeznaczonych do składowania odpadów. Zależnie od potrzeb można jeszcze zastosować np. filtry przeciwodorowe, zabezpieczenia szyby czołowej, górnej oraz lamp w postaci stalowych krat czy nawet charakterystyczne lakierowanie maszyny na kolor pomarańczowy.
Nowoczesna Gospodarka Odpadami 2(2) 2013