Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Rozwiązania Xylem wspierające odzysk biogazu

Ocena: 5
2229

Coraz więcej mówi się o dawaniu „drugiego życia” przedmiotom – przerabianiu ich bądź podarowaniu komuś, komu jeszcze mogą posłużyć. Tam, gdzie tylko jest to możliwe, warto postawić na rozwiązania, które ograniczą nasz wpływ na środowisko i pozwolą na ponowne wykorzystanie zasobów. A jednym z najcenniejszych z nich – dla nas wszystkich – jest oczywiście woda, którą z powodzeniem można poddawać recyklingowi. Ważne jest jednak również ograniczenie emisji szkodliwych gazów cieplarnianych. W tym celu warto zwrócić się w stronę zasobów, które są niemal na wyciągnięcie ręki, jak np. biogaz. Gospodarkę obiegu zamkniętego wspiera też Unia Europejska, poprzez Zielony Ład.   

 

 

Ziemia za nami nie nadąża. W tym roku na 29 lipca przypadł tzw. dzień długu ekologicznego. Oznacza to, że w siedem miesięcy ludzkość zużyła wszystkie zasoby ziemi, które mogą naturalnie odnowić się w ciągu roku. Co więcej, według Światowej Organizacji zdrowia do 2025 r., połowa ludzi na świecie będzie mieszkać na obszarach dotkniętych niedostatkiem wody. 

W dobie coraz częściej powtarzających się susz, każdy  odzyskany litr wody jest na wagę złota. Stąd tyle akcji świadomościowych, np. w kwestii deszczówki czy wody szarej – i ich ponownego zastosowania. Nie mniej ważne dla przyszłości naszej planety jest ograniczanie produkcji odpadów (np. plastikowych sztućców, których produkcja musiała zostać zaprzestana), czy oddawanie niepotrzebnych ubrań zamiast ich wyrzucenia. Działania te to tylko kilka z przykładów, jak w praktyce wygląda gospodarka obiegu zamkniętego. Jest ona ważnym elementem Zielonego Ładu – europejskiej strategii, której najważniejszym celem jest uzyskanie neutralności dla klimatu w Europie do 2050 roku. 

Fundusze europejskie na rzecz zielonej energii

W ramach długofalowej strategii, jaką jest Zielony Ład, funkcjonuje wiele programów służących wprowadzaniu w krajach członkowskich Unii Europejskiej zrównoważonych i efektywnych gospodarczo rozwiązań. Jeden z przykładowych to Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) – program, który zastąpił ostatnie dwie edycje Programu Infrastruktura i Środowisko. FEnIKS oznacza zainwestowanie w infrastrukturę, klimat i środowisko ponad 25 mld euro. Środki te zostaną przeznaczone m.in. na gospodarowanie wodą pitną, a także ściekami i odpadami komunalnymi. Aż 320 mln euro ma wesprzeć transformację w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym. 

Aby gospodarka obiegowa była skuteczna, wymagane są nowoczesne, kompleksowe i sprawdzone technologie. Recykling wody jest na to dobrym przykładem. Do skutecznego odzyskiwania wody niezbędne są systemy, które stosuje się na etapie: od jej poboru i transportu, przez uzdatnianie, analizowanie, monitorowanie, oczyszczanie, aż po zwrot do środowiska. 

 Posiadamy skuteczne rozwiązania dopasowane do wymaganych standardów jakościowych, zależnych od przeznaczenia uzdatnianej wody – tego, czy będzie wykorzystana np. w przemyśle, do celów spożywczych czy nawadniania pól. Chcemy przywracać społeczeństwu to, co do niego należy – czyli cenne zasoby wodne, które dzięki zaawansowanej technologii mogą funkcjonować cyrkularnie, z korzyścią dla środowiska. To zasługa zdobywanego przez dekady doświadczenia i sprzedaży produktów w 150 krajach. Tylko dzięki domknięciu obiegu wody, tego cennego surowca może nie zabraknąć. Koncentrujemy swoje wysiłki na tym, by dostęp do bezpiecznej wody był możliwy w każdym zakątku świata  – mówi Rafał Bonter, Prezes Zarządu Xylem Water Solutions Polska. 

Biogaz z obiegu

Istotnym elementem Europejskiego Zielonego Ładu w kontekście obniżenia szkodliwej emisji dwutlenku węgla, jest rozwój infrastruktury umożliwiającej produkcję biogazu. Polska, zgodnie z decyzjami podjętymi na szczycie UE w lipcu 2020 roku, ma otrzymać aż 3,5 mld euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji na działania przyspieszające dekarbonizację polskiej gospodarki. 

Z FST wsparcie otrzymają inwestycje w rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym, w tym m.in. działania mające na celu zapobieganie powstawaniu odpadów, efektywne zarządzanie zasobami, recykling, a także technologie na rzecz czystszej energii – energii odnawialnej oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych. W tę strategię świetnie wpisują się właśnie biogazownie, które produkują nie tylko energię odnawialną, ale też bionawozy z odpadów rolniczych. 

– Systemy odzyskiwania biogazu oferują liczne korzyści poza kontrolą brzydkiego zapachu, odzyskiwaniem metanu i produkcją odnawialnej energii. Ustabilizowane odcieki zwiększają wartość jako nawóz względem surowego obornika z powodu zwiększonej dostępności minerałów, w szczególności azotu. Części stałe wytwarzane mają z kolei wartość jako dodatki do gleby, ziemia doniczkowa lub kompost. Dla większości hodowców żywego inwentarza wykorzystanie biogazu na miejscu zmniejsza zużycie innej energii, ograniczając koszty operacyjne. Inni duzi producenci mogą tę energię nawet sprzedawać – dodaje Rafał Bonter, Prezes Zarządu Xylem Water Solutions Polska.

Marka Xylem posiada w swojej ofercie rozwiązania wspierające odzysk biogazu – pompy i mieszadła do fermentatora, odporne na niekorzystne warunki i zapewniające lata niezawodnej pracy przy najniższych możliwych kosztach cyklu życia. 

 

 

Źródło: Xylem

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -