Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Przepompownie oraz zawory przeciwzalewowe w gospdarce ściekami

Ocena: 5
5167

Codziennie zużywamy co najmniej kilkadziesiąt litrów wody, co przyczynia się do powstawania dużych ilości ścieków. Czym różnią się ścieki czarne od szarych oraz jak radzić sobie z nimi, gdy niemożliwe jest podpięcie domu pod ogólną kanalizację? Rozwiązaniem mogą być przepompownie oraz zawory przeciwzalewowe.

 

 

Ile jest rodzajów ścieków

Jedna osoba w ciągu dnia może wygenerować między 150 a 200 litrów ścieków! Powstają one w wyniku zużycia wody podczas gotowania, sprzątania czy prania. W ich skład wchodzą organiczne i nieorganiczne resztki, zawiesiny, koloidy, roztwory, fekalia, a także niebezpieczne drobnoustroje jak pałeczki E. coli.

Osobną grupą są ścieki przemysłowe, powstające podczas pracy zakładów przemysłowych – ze względu na dużą ilość i stężenie szkodliwych związków, wymagają specjalistycznych sposobów oczyszczania. Kolejną grupą są ścieki rolnicze, na które składają się spływające z pól i gospodarstw wody zanieczyszczone nawozami czy pestycydami. Szczególnym przykładem są wody opadowe, które powstają w wyniku deszczu lub śniegu, zmywające zanieczyszczenia na swojej drodze.

Jak wygląda separacja tłuszczu

Kolejnym przykładem codziennie powstających ścieków są te pochodzące z działalności lokali gastronomicznych, zarówno stacjonarnych, jak i mobilnych w rodzaju foodtrucków. Są one prawnie zobowiązane do separowania tłuszczów oraz zawiesin powstających w czasie przygotowywania posiłków, co wiąże się z inwestycją w separator tłuszczu.

Działa on na zasadzie grawitacji i wykorzystuje różnicę gęstości pomiędzy wchodzącymi w skład ścieków związkami. W wyniku zmniejszenia prędkości ich przepływu oraz podziału strumienia, cięższe od wody zawiesiny opadają na dno zbiornika, zaś tłuszcze unoszą się na powierzchni. Separatory, podobnie jak urządzenia odwadniające, można zabudować w ziemi lub ustawić swobodnie w np. w piwnicy.

Separator tłuszczu EasyClean free PV+S

Separator tłuszczu EasyClean free PV+S

 

Przykładem separatora wolnostojącego jest produkowany przez firmę Kessel EasyClean free. Jego łukowaty kształt i niewielkie rozmiary sprawiają, że zmieści się on nawet w niedużym pomieszczeniu, a umiejscowienie na zewnątrz wszystkich urządzeń technicznych ułatwia stałe monitorowanie stanu urządzenia. Jest on dostępny w sześciu różnych wariantach opróżniania, dzięki czemu sprawdzi się zarówno w wielkiej, hotelowej kuchni, jak też niewielkim, osiedlowym barze. Niejednokrotnie lokale gastronomiczne decydują się na umiejscowienie go w piwnicy, spiżarni lub magazynie. 

Separator tłuszczu EasyClean ground

Separator tłuszczu EasyClean ground

 

W wypadku braku miejsca rozwiązaniem może być zabudowa separatora w ziemi. Do tego celu stworzono separator EasyClean ground – instaluje się go pod podłogą lub gruncie, a inspekcje i konserwację umożliwiają stopnie złazowe. Wykonany jest z polietylenu, co zapewnia wysoką wytrzymałość oraz chroni przed wydostawaniem się nieprzyjemnych zapachów. 

Ścieki czarne a szare – czym się różnią

Mieszkając w wielorodzinnym budynku w mieście, nie musimy przejmować się odprowadzaniem ścieków, gdyż mamy dostęp do systemu kanalizacyjnego. Zupełnie inaczej wygląda to na wsi lub w innym miejscu, w którym niemożliwe lub trudne jest podpięcie domowej instalacji pod ogólną kanalizację. Zdarzają się również miejsca, w których nie da się odprowadzić ścieków metodą grawitacyjną – wtedy należy zainwestować w przepompownię.

Paweł Zieliński, Menedżer d/s Przemysłu OEM firmy Kessel.

Zanim wybierzemy przepompownię, musimy zdecydować się, czy będzie ona służyć do odprowadzania ścieków szarych czy czarnych. Podstawową różnicą między nimi jest obecność fekaliów – czarne je zawierają, szare są ich pozbawione. Nie wszystkie urządzenia nadają się do odprowadzania ścieków czarnych, ale większość nadaje się do szarych. 

Ścieki deszczowe

W skład ścieków szarych wchodzi również woda deszczowa. Od kilku lat mamy dynamiczne zmiany klimatyczne w naszym środowisku, skutkujące zwiększeniem zapotrzebowania na energię elektryczną, to z kolei wpływa na gwałtowne ocieplenie i powstawanie silnych, nagłych i długotrwałych opadów deszczu. Może być to problematyczne zwłaszcza w domostwach położonych na obniżeniu terenu, gdyż grozi to wystąpieniem przepływu zwrotnego. Warto się przed nim zabezpieczać szczególnie, gdy posiadamy łazienkę lub pralnię poniżej poziomu gruntu, gdyż będą to pierwsze pomieszczenia, które zostaną zalane. Żeby temu zapobiec należy zastosować odpowiednie urządzenie przeciwzalewowe.

Jeżeli kolektor kanalizacyjny położony jest wyżej niż instalacja w budynku, najlepiej sprawdzi się przepompownia taka jak Aqualift F Compact firmy Kessel. Nadaje się ona zarówno do ścieków czarnych, jak też szarych i automatycznie tłoczy je do wyżej położonej kanalizacji. Wyposażona jest w urządzenie sterownicze z systemem samodiagnozy SDS z podtrzymaniem bateryjnym, które sprawdza wszystkie komponenty elektryczne oraz prowadzi dziennik eksploatacji urządzenia.

Przepompownia ścieków Aqualift F Basic

Przepompownia ścieków Aqualift F Basic

Innym rozwiązaniem jest przepompownia Aqualift F Basic, wyposażona w przeznaczoną do ścieków zawierających fekalia pompę STF1300. Urządzenie sterownicze jest intuicyjne w obsłudze, a bezpieczeństwo użytkowania zapewnia zintegrowana funkcja alarmowa. Izolacyjność akustyczną zapewniają niedotykające ścian zbiornika swobodnie zawieszone pompy. Z kolei montaż za pomocą szybkozłącza umożliwia łatwe wyjęcie i serwisowanie. Urządzenie jest gotowe do działania bezpośrednio po połączeniu oraz daje się przezbroić z wersji jednopompowej w dwupompową w trakcie użytkowania.

Jak chronić się przed cofką

Zawsze istnieje zagrożenie przepływem zwrotnym (tzw. cofką), więc należy się przed nim zabezpieczać. Wiele kanałów nie jest dostosowanych jest do ekstremalnych opadów deszczu, które będą występować coraz częściej z powodu ocieplenia klimatu. Żeby się przed nimi chronić, niezbędna jest instalacja odpowiedniego urządzenia przeciwzalewowego. W tym wypadku również istotny jest rodzaj ścieków, które mogą wystąpić w trakcie cofki.

Zawór przeciwzalewowy Staufix FKA

Zawór przeciwzalewowy Staufix FKA

Przykładem urządzenia do ścieków czarnych jest zawór przeciwzalewowy Staufix FKA. Chroni on przed cofką toalety i pomieszczenia usytuowane w piwnicy. Dwie otwarte klapy zwrotne zapewniają swobodny odpływ ścieków, ale zamykają się automatycznie w momencie wystąpienia przepływ zwrotnego. Sonda rozpoznaje wystąpienie cofki, a po jej ustąpieniu klapy podnoszą się. 

Zawór przeciwzalewowy Pumpfix F

Zawór przeciwzalewowy Pumpfix F

Podobnie działa Pumpfix F, który umożliwia korzystanie z przyborów sanitarnych w wypadku przeciążenia kanalizacji. Posiada on jedną klapę otwartą, zamykającą się podczas cofki. Jeśli przy zamkniętej klapie dalej napływają ścieki, po osiągnięciu określonego poziomu włącza się pompa zasysająca i tłocząca je w kanalizację obok klapy.

Podczas wyboru urządzenia należy zwrócić uwagę na cechy budynku. Montując wewnątrz należy wybrać pomiędzy zabudową na swobodnym przewodzie (rozwiązanie polecane podczas renowacji budynków), a zabudową w podłodze (zapewnia estetyczny wygląd podłogi i jest to dobry wybór do powstających budynków). Zawory zwrotne nie muszą być wyłącznie montowane wewnątrz budynków, gdyż można to zrobić również w studzienkach przyłączeniowych na zewnątrz budynków.

 

Źródło: Kessel 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -