Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Niezawodna pomoc przy przeładunku i sortowaniu

Ocena: 0
7100
Do wielorakich zastosowań w zakresie recyklingu wykorzystywane są również maszyny przeładunkowe, będące specjalnymi wersjami koparek kołowych i gąsienicowych. Uwidacznia się tu cały ich potencjał w zakresie niezawodnego przeładunku oraz sortowania surowców wtórnych i odpadów.

Dwie koparki CAT M322D MH pracujące w punkcie zbiórki złomu
Fot. CAT


Koparki CAT serii MH
W Europie dostępne są trzy modele koparek CAT w wersji do prac przeładunkowych, wszystkie z podwoziem kołowym. Koparki M318D MH i M322D MH są napędzane silnikami CAT C6.6 ACERT, w modelu M325D MH/LMH zastosowano jednostkę CAT C7 ACERT. Silniki te spełniają normy emisji spalin Stage IIIA, zapewniają wysoką wydajność i niezawodność, a jednocześnie umiarkowane zużycie paliwa i niski poziom hałasu. Ofertę uzupełnia koparka M318D MH w wersji Indoor, specjalnie przygotowana do pracy wewnątrz budynków przy zachowaniu takiej samej wydajności i niezmienionego udźwigu. Nowoczesny układ hydrauliczny pomaga osiągnąć niskie zużycie paliwa i najlepszą wydajność paliwową. Operator ma ponadto do dyspozycji tzw. tryb zwiększonego udźwigu, powodujący wzrost osiągów o dodatkowe 7%. Ciężkie ładunki mogą być przenoszone w obrębie całego zasięgu roboczego maszyny, przy zachowaniu odpowiedniej stabilności.

Wyróżnikiem koparek serii MH jest układ podnoszenia kabiny HCR (Hydraulic Cab Riser) na maksymalną wysokość 2,4 m, co zapewnia doskonałą widoczność obszaru w pobliżu maszyny. Położenie spoczynkowe jest wykorzystywane podczas transportu koparki, a także podczas jazdy, bo zwiększa poziom bezpieczeństwa. Mechanizm podnoszenia ma solidną konstrukcję, co gwarantuje stabilność kabiny. Do jego napędu zastosowano dwa siłowniki hydrauliczne, z zabezpieczeniem ograniczającym nieprzyjemne szarpnięcia w skrajnych położeniach. W przypadku awarii kabinę można opuścić używając dźwigni we wnętrzu kabiny lub dostępnej z poziomu podłoża dźwigni na ramie. Przestronna kabina spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa i zapewnia komfortowe warunki pracy. Najczęściej używane przełączniki zostały zgrupowane na prawej konsoli. Lewa konsola jest odchylana, co ułatwia dostęp do wnętrza; służy ona do sterowania lemieszem i podporami.



Koparki kołowe CAT w wersji do prac przeładunkowych – M318D MH (od góry) i M322D MH

Fot. CAT


Standardowe wyposażenie obejmuje m.in. wielofunkcyjny kolorowy monitor, automatyczną klimatyzację i podgrzewanie lusterek. Monitor ma pięć programowanych przycisków „szybkiego dostępu”, które umożliwiają łatwe wyświetlenie wybranych parametrów, powiadamia o konieczności wymiany filtrów i oleju, pozwala na programowanie ustawień hydrauliki dla określonych narzędzi czy w końcu pokazuje otoczenie maszyny z tyłu. Wśród najpopularniejszych narzędzi stosowanych w koparkach przeładunkowych CAT jest chwytak wielopalczasty, wykorzystywany np. do sortowania, pracy ze złomem czy zrębkami. Dla zapewnienia odpowiedniej stabilności, wszystkie maszyny przeładunkowe serii MH wyposażane są w cztery podpory hydrauliczne, przy czym każda z nich jest regulowana indywidualnie, pozwalając na odpowiednie ustawienie sprzętu nawet na nierównym terenie. W opcji jest dostępny lemiesz służący do spychania rozproszonych materiałów. Na potrzeby maszyn wykorzystywanych w sortowniach odpadów lub w miejscach, gdzie występuje duże zapylenie, przygotowano specjalny pakiet wyposażenia. Obejmuje on m.in. programowalny przy pomocy monitora hydrauliczny wentylator dwukierunkowy, który po upływie zadanego przedziału czasu (od 2 do 60 minut) automatycznie zmienia kierunek przepływu powietrza. Pozostałe elementy to pokrywa układu chłodzenia wykonana z gęstej siatki oraz dodatkowy filtry turbinowy powietrza.

Nowy Liebherr LH 30 M
Kolejnym modelem z serii urządzeń przeładunkowych LH firmy Liebherr jest urządzenie LH 30 M będące bezpośrednim następcą urządzenia przeładunkowego A 924 C. Oznaczenie LH w nazwie typu jest skrótem od Liebher Handler i wskazuje na zakres stosowania tego urządzenia przeładunkowego. Kolejne elementy składowe nowej nazwy modelu określają ciężar (30 t) i typ podwozia (M – mobilne).
Wszystkie modele serii LH oferują całą gamę nowości technicznych i innowacji pozwalających na podwyższenie produktywności. Należy do nich także nowoczesna, stworzona przez firmę Liebherr technologia silnika, która jako standard w zakresie emisji odpowiada wymaganiom poziomu IIIB/Tier 4i.

Wszechstronne urządzenie LH 30, zaprezentowane po raz pierwszy na targach bauma 2013, oferuje wielorakie możliwości zastosowania. Może być używane przy załadunku samochodów ciężarowych lub wagonów kolejowych oraz nożyc do złomu, przy sortowaniu lub standardowych pracach przeładunkowych.



Przykładowe aplikacje koparki przeładunkowej Liebherr LH 30 M

Fot. Liebherr


Urządzenie przeładunkowe LH 30 M napędzane jest przez czterocylindrowy silnik wysokoprężny Liebherr generacji IIIB z filtrem cząstek stałych. Przy pojemności silnika ponad 7 l i mocy 129 kW/175 KM, która uzyskiwana jest przy 1800 obr/min., maszyna może już na niskich obrotach pracować wyjątkowo oszczędnie pod względem zużycia paliwa.

Do komponentów „firmowych” zabudowanych w LH 30 M należą, oprócz silnika wysokoprężnego, także pompy hydrauliczne, silnik jezdny, napęd wychylny, wieniec obrotowy i cylindry hydrauliczne. Dokładne dopasowanie tych komponentów podstawowych umożliwia zwiększenie udźwigu i przyspieszenie cykli roboczych, a tym samym przyczynia się do wzrostu rentowności.

Kabina operatora LH 30 M z bezstopniowym, hydraulicznym systemem regulacji wysokości umożliwia pozycjonowanie na poziomie optymalnym dla wzroku. Dzięki temu uzyskuje się dużą przejrzystość w zakresie zastosowania, podwyższa bezpieczeństwo pracy i skuteczność. Obszerna kabina wyposażona jest w fotel produkcji firmy Liebherr z regulacją wysokości i systemem dopasowywania do ciężaru operatora.

Nowe urządzenie przeładunkowe posiada bardzo dobrą stabilność pracy na podporach, dzięki czemu wszystkie zadania w zakresie podnoszenia lub przeładunku mogą być wykonywane szybko i sprawnie.

Wyposażenie robocze LH 30 M dostępne jest w wielu wariantach i może zostać optymalnie dostosowane do potrzeb w zakresie danego zastosowania. Obok klasycznego zawieszanego chwytaka maszyna może być dodatkowo wyposażona w urządzenia pozwalające na eksploatację chwytaka do sortowania oraz nożyc do złomu. Jako narzędzia robocze do dyspozycji są m.in. chwytaki do materiałów sypkich i chwytaki wielołupinowe z obszernego asortymentu urządzeń do zabudowy. Dodatkowo można zainstalować także instalację z elektromagnesem wykorzystywanym przykładowo do przeładunku złomu metalowego.

Zielony pomocnik
Bax Baumaschinen Sp. z o.o. jest wyłącznym przedstawicielem Sennebogen w zakresie urządzeń hydraulicznych. W ofercie firmy znajduje się 12 modeli obrotowych maszyn przeładunkowych w różnych specyfikacjach. Dla branży odpadów Sennebogen przygotował trzy maszyny oznaczone symbolami: 818, 821 i 825. Przewagą tych urządzeń nad konkurencją jest brak elektroniki sterującej, co w przypadku agresywnego środowiska gwarantuje sprawną, bezawaryjną pracę.

Model 818 – o wadze ok. 20 t, produkowany jest na podwoziu kołowym, gąsienicowym lub stacjonarnym. Sercem maszyny jest silnik diesla lub elektryczny. Zarówno pierwsze, jak i drugie rozwiązanie dostępne jest z pięcioma rodzajami ramion oraz niezliczoną ilością chwytaków.


Sennebogen 818R Elektro na podwoziu gąsienicowym służący do załadunku i sortowania odpadów komunalnych (zdjęcie wykonano w Polsce)
Fot. Bax Baumaschinen


Sennebogen 821M serii E wykorzystywany do sortowania i załadunku materiału
do rozdrabniacza wstępnego (zdjęcie wykonano w Polsce)

Fot. Bax Baumaschinen


Sennebogen 821M serii C, przeznaczony do załadunku samochodów, urządzeń rozdrabniających i sortowania (zdjęcie wykonano w Polsce)

Fot. Bax Baumaschinen


Sennebogen 818M serii D z ramieniem K9 ULM, tutaj używany do załadunku odpadów na linię sortowniczą (zdjęcie wykonano w Polsce)
Fot. Bax Baumaschinen


Maszyna oznaczona jako 821 waży ok. 25 t.

Podobnie jak mniejszy brat, produkowana jest również w trzech wersjach podwozia i dwóch wersjach silników – diesla i elektrycznym. Dostępna jest również wersja HD, zapewniająca stabilniejszą pracę przy maksymalnym wysięgu.

Model 825 ważący blisko 30 t, jest największym proponowanym dla branży odpadów. Podobnie jak dwie poprzednie, maszyna ta dostępna jest w różnych wersjach podwozi i silników. Ze względu na długość ramion (zasięg do 15 m), przeznaczona jest przede wszystkim do pracy w wysokich halach lub na otwartej przestrzeni.

Firma Sennebogen stawia na nowoczesne rozwiązania połączone z prostą konstrukcją. Efektem tego są maszyny nowoczesne, pracujące bezawaryjnie w najcięższych warunkach. Dowodem są tutaj znajdujące się w użyciu jednostki z przebiegiem ponad 65 tys. godzin. Montowane w maszynach silniki spalinowe spełniają obowiązujące normy Tier III oraz Tier 4i. W nowych urządzeniach dużo uwagi poświęcono kwestii widoczności oraz bezpieczeństwa. Koparki dysponują najprzestronniejszą w klasie kabiną z całkowicie nieograniczoną widocznością przez szybę przednią oraz dodatkowym systemem kamer zapewniającym widoczność z tyłu i z prawej strony. Przekłada się to również na dużą wydajność, pozwalając operatorowi na bezpieczny przeładunek ok. 100 t materiału na godzinę.

Sennebogen specjalizuje się w rozwiązaniach specjalnych, o czym świadczy przygotowanie na potrzeby dwóch polskich użytkowników maszyny Sennebogen 818R z ramieniem K11. Maszyny napędzane są silnikami elektrycznymi, co zapewnia dużo niższy poziom hałasu, brak emisji spalin oraz o ok. 60% niższe koszty eksploatacji.

W 2013 roku miała miejsce premiera nowego modelu Sennebogen 821 seria E. Maszyna z najpopularniejszego przedziału wagowego (24–25 t) wyposażona została w silnik Qummins spełniający normy Tier 4i, nową przestronną kabiną Max Cab i ramię o udoskonalonym kształcie. Dostępna jest również wersja „wzmocniona” (HD) z silnikiem o mocy 119 kW i większym podwoziem.

Nowoczesna Gospodarka Odpadami 3(3) 2013
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -