Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.

Z wizytą w Zremb Poland

Ocena: 0
5885
W poprzednim numerze „Nowoczesnej Gospodarki Odpadami” opisywaliśmy deskowanie cylindryczne, nie wymagające ściągów, przeznaczone do wykonywania zbiorników. Jako, że jest to unikalne krajowe rozwiązanie, postanowiliśmy odwiedzić jego producenta – firmę Zremb Poland.

Tomasz Nackowski dyrektor zarządzający Zremb Poland prezentuje element deskowania cylindrycznego
Fot. Nowoczesna Gospodarka Odpadami


Zremb Poland ma swoją siedzibę i zakład produkcyjny w Międzyrzecu Podlaskim przy ul. T. Kościuszki. Tam też się udaliśmy. Naszym przewodnikiem był dyrektor zarządzający Tomasz Nackowski, który udzielił nam wyczerpujących informacji i umożliwił zwiedzenie firmy.

Spółka powstała w 2004 roku na bazie PMB Zremb, firmy z ponad 50-letnim doświadczeniem w wykonywaniu maszyn i urządzeń stosowanych w budownictwie, górnictwie i ochronie środowiska. Obecnie zatrudnia ok. 100 pracowników, w tym 80 bezpośrednio w produkcji.

Firma dysponuje własnym biurem konstrukcyjnym, odpowiedzialnym za projektowanie nowych i wprowadzanie zmian w istniejących już wyrobach. Konstruktorzy wykorzystują do tego oprogramowanie AutoCAD. Dodatkowo wspierają się aplikacjami umożliwiającymi np. tworzenie dokumentacji w oparciu o trójwymiarowe wizualizacje obiektów, dostarczone przez klientów.


Zremb Poland dysponuje własnym biurem konstrukcyjnym
Fot. Nowoczesna Gospodarka Odpadami


Zremb Poland dysponuje własną olbrzymią halą produkcyjną o powierzchni blisko 1 ha, znajdującą się na 6-hektarowej działce. To tu powstają deskowania cylindryczne Zremb, ale także zabezpieczenia wykopów ziemnych Podlasie, szalunki ścienne i aktualnie również refulery. Wyroby te trafiają nie tylko na rynek polski, ale również do krajów sąsiednich, w tym na Litwę i do Rosji.

Firma zajmuje się także wykonawstwem różnego rodzaju konstrukcji stalowych z materiałów własnych i powierzonych, oraz remontami linii w sortowniach śmieci. W czasie naszej wizyty na stanowiskach montażowych znajdowały się m.in. pojemniki na odpady z wywrotem i możliwością zakładania na wózek widłowy lub podczepiania do ciągnika.

Produkcja w zakładzie odbywa się zazwyczaj na bieżąco. W magazynie na stałe dostępne są jedynie elementy eksploatacyjne typu ściągi, zamki, śruby oraz zabezpieczenia do wykopów. W przypadku szalunków cylindrycznych do zbiorników, cały czas do dyspozycji jest jeden zestaw na wynajem. Jest to dobre rozwiązanie również w przypadku, kiedy zamawiający nie może czekać na wyprodukowanie nowego szalunku, czy często nawet kilku. Zestaw wypożyczany jest bezpłatnie, a klient zobowiązuje się specjalną umową do zakupu gotowych zestawów. Zremb Poland w razie konieczności zapewnia także nadzór nad montażem, organizuje monterów oraz transport. W zakresie transportu korzysta ze sprawdzonych firm zewnętrznych.


Pojemnik do odpadów przystosowany do przenoszenia przez wózek widłowy – tutaj w fazie produkcji końcowej
Fot. Nowoczesna Gospodarka Odpadami


W procesie produkcji firma korzysta z bogatego parku maszynowego w postaci m.in. agregatów spawalniczych, różnorodnych obrabiarek, pras czy sterownej numerycznie wycinarki plazmowej. Dysponuje również własną lakiernią. Warto tutaj nadmienić, że zakład posiada Świadectwo Kwalifikacyjne Instytutu Spawalnictwa w Gliwicach nr 73/741/IV/2009 oraz uprawnienia SLV w klasie E Nr 8093/09.


Wśród wielu maszyn wykorzystywanych przy produkcji elementów szalunków jest wycinarka plazmowa
Fot. Nowoczesna Gospodarka Odpadami


W planach na bieżący rok ma zakup kolejnej wycinarki plazmowej palnikiem typu HD, dysponującej lepszą jakością cięcia oraz prasy krawędziowej sterowanej numerycznie, a w bardziej odległej przyszłości zakup linii do walcowania profili.

To jednak nie wszytko. Jak, powiedział Tomasz Nackowski, w 2014 roku firma planuje wdrożenie systemu ERP do zarządzania produkcją i obiegiem danych. Wybrany został system Graffiti.ERP firmy PC Guard, dostosowany do specyficznych potrzeb Zrembu Poland. Dzięki jego wprowadzeniu możliwa będzie m.in. bieżąca kontrola stan zamówienia, także przez przedstawicieli handlowych, których firma ma pięciu (w tym jednego na Litwie).

Na koniec warto również wspomnieć o cennej inicjatywie Zrembu Poland jaką są szkolenia, po których uczestnicy otrzymują propozycję zatrudnienia w firmie. Ostatnie było skierowane do spawaczy i zostało zorganizowane wspólnie z miejscowym urzędem pracy. Firma udostępniła odpowiedni sprzęt, materiały i pomieszczenia.


Elementy deskowania cylindrycznego w chwilę po malowaniu w lakierni
Fot. Nowoczesna Gospodarka Odpadami


Firma Zremb Poland dysponuje niewątpliwie dużym potencjałem, który pozwala na produkcję nie tylko wytrzymałych deskowań cylindrycznych. Jest gotowa na realizację innych zamówień dotyczących zwłaszcza konstrukcji stalowych dla branży przetwórstwa odpadów. AK

Nowoczesna Gospodarka Odpadami 2(2) 2013
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -