Pod koniec września br. dziennikarze zajmujący się tematyką ekologii i odpadów mieli okazje zwiedzić budowę spalarni śmieci Ecogenerator w Szczecinie, a następnie zapoznać się z funkcjonowaniem spalarni śmieci MVB Müllverwertung Borsigstraße GmbH w Hamburgu. Wizyta została zorganizowana w ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej "TworzyMY atmosferę".
Budowa ZUO Ecogenerator w Szczecinie
Kampania informacyjno-edukacyjna "TworzyMY atmosferę" Głównym celem kampanii jest zwrócenie uwagi Polaków na to, co mogą zmienić we własnym zachowaniu i otoczeniu, by przyczynić się do polepszenia jakości powietrza. Jednym z takich zachowań jest powszechne w Polsce palenie śmieci w domowych piecach lub kominkach. Organizatorzy poprzez kampanię chcą dotrzeć do osób, które w ten sposób utylizują śmieci i uświadomić im, że jedynym odpowiednim miejscem, w którym w bezpieczny dla ludzi i środowiska sposób można spalać śmieci, jest profesjonalna spalarnia. |
EcoGenerator
Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego powstaje na rzecznej wyspie Ostrów Grabowski. Spalarnia ma docelowo przerabiać 150 tys. ton odpadów komunalnych rocznie. W momencie naszej wizyty na budowie była ona zaawansowana w 50% (jest mocno opóźniona, ponieważ planowane oddanie inwestycji do użytkowania miało nastąpić w grudniu 2015 r., teraz jednak padają deklaracje, że EcoGenerator rozpocznie pracę w III kwartale 2016 roku).
Zakład będzie pełnił rolę ponadregionalnej instalacji unieszkodliwiania odpadów dla województwa zachodniopomorskiego. Paliwem będą odpady zmieszane oraz odpady balastowe (pozostałości z segregacji wtórnej odpadów opakowaniowych i surowcowych) z sortowni znajdujących się na terenie oddziaływania projektu.
Podstawowe dane techniczne EcoGeneratora:
|
Produktem spalania szczecińskiego ZUO będzie energia elektryczna i cieplna. Spaliny będą oczyszczane metodą mokrą. Przejdą przez szereg zespołów procesowych, w których zostaną pozbawione szkodliwych substancji gazowych i pyłów w stopniu gwarantującym całkowite bezpieczeństwo środowisku naturalnemu i ludziom. Główne elementy systemu oczyszczania spalin to reduktor tlenków azotu, elektrofiltr służący separacji pyłów i popiołów, absorber związków fluoru i chloru oraz absorber dwutlenku siarki. Ostatnim etapem oczyszczania spalin będzie adsorpcja na węglu aktywnym substancji organicznych, dioksyn, furanów, metali ciężkich i rtęci.
W efekcie spaliny z EcoGeneratora mają z nadwyżką spełniać limity emisji substancji szkodliwych zawarte w polskich i unijnych przepisach prawa. Podczas spotkania z głównym specjalistą ds. technicznych, inż. Wilhelmem Korejwo poruszone zostało zagadnienie kontroli poziomów emisji, ponieważ okazało się, że nadzór na miejscu będzie prowadzony przez pracowników zakładu, a nie przez niezależne instytucje.
Spalarnia MVB Müllverwertung Borsigstraße GmbH w Hamburgu
Spalarnia w Hamburgu
O ile EcoGenerator jest zlokalizowany na uboczu Szczecina, to działająca od 1994 r. spalarnia MVB Müllverwertung Borsigstraße GmbH działa w granicach miasta - bezpośrednio w sąsiedztwie zakładu leżą wprawdzie tereny przemysłowe, ale pośrednio przylegają do niego osiedla mieszkalne. Jest to jedna z trzech działających tu spalarni odpadów.
Panorama Hamburga z dachu jednego z budynków zakładu
Licząca ok. 1,8 mln mieszkańców populacja Hamburga wytwarza w ciągu roku ok. 500.000 Mg odpadów komunalnych. W spalarni Borsigstraße utylizuje się 320.000 Mt odpadów rocznie, co pokrywa ok. 20% zapotrzebowania Hamburga na ciepło (w lecie poziom ten wrasta do 100%).
Paliwo dla kotłów spalarni
Ciepło i prąd elektryczny nie jest jedynym produktem przynoszącym dochód spalarni należącej do komunalnej spółki Stadtreinigung Hamburg. Zakład sprzedaje także pozostałości po procesach utylizacji: żużel, metale kolorowe, gips czy choćby kwas solny, produkowany na bazie odzyskiwanego i wiązanego chloru.
Stanowisko operatorskie systemu załadunku kotłów
Dyspozytornia spalarni
Jeden z produktów utylizacji – żwir przeznaczony do sprzedaży
Źródło i zdjęcia: Red. Piotr Rożnowicz