
Aby zbiórka odpadów była łatwiejsza
Austriacki Palfinger jest jednym z wiodących producentów systemów do przeładunku. Żurawie przeładunkowe i urządzenia hakowe są powszechnie stosowane w branży komunalnej oraz recyklingowej. W Polsce produkty Palfinger oferowane są przez firmę Graco.

Ciekawą propozycją Graco są zabudowy typu mix, będące połączeniem żurawia recyklingowego Palfinger Epsilon z chwytakiem polipowym i hakowca Palfinger
Fot. Graco
Żurawie recyklingowe Epsilon
Jedną z podstawowych maszyn wykorzystywanych przez firmy zajmujące się zbiórką odpadów są żurawie przenośne, montowane na podwoziach samochodów dostawczych i ciężarowych. W zależności od obszaru wykonywanych zadań uzasadnione jest używanie urządzeń o niezbyt ciężkiej konstrukcji i w miarę uniwersalnym zastosowaniu, realizowanym dzięki bogatemu wyposażeniu opcjonalnemu. Produkty Epsilon Epsolution cieszą się uznaniem wśród użytkowników ze względu na doskonałe parametry funkcjonalne, dzięki zastosowaniu wielu innowacyjnych rozwiązań takich, jak: hydrauliczny system teleskopowania z przewodami hydraulicznymi położonymi wewnątrz wysięgnika Epscope, pneumatycznie składana osłona stanowiska operatora Epshood, system reflektorów roboczych o sterowanym położeniu Epslight.
Ciekawą propozycją Graco są także zabudowy typu Mix, będące połączeniem żurawia recyklingowego Palfinger Epsilon z chwytakiem polipowym i hakowca Palfinger. Najczęściej wybieranym produktem przy tego typie zabudowy jest żuraw Epsilon model Q150Z oraz hakowiec Palfinger T20. Epsilon Q150Z jest żurawiem klasy 15 tm i dźwiga ok. 1500 kg na wysokość 9 m. Żuraw wyposażony jest w chwytak polipowy 6-palczasty o pojemności 300 l. Hakowiec Palfinger model T20, charakteryzuje się udźwigiem 20-tonowym oraz możliwością obsługi kontenerów wg normy DIN 30722. To doskonały zestaw do rozładunku materiałów recyklingowych.
Żurawie Palfinger
Inna ciekawa zabudowa typu mix, która jest wykorzystywana w br anży komunalnej jest żuraw Palfinger klasy 12–14 tm w połączeniu z hakowcem Palfinger T20. Żuraw jest wyposażony w tzw. otwieracz do dzwonów do selektwynej zbiórki. Najpopularniejszy model żurawia ma ok. 7 m wysięgu i na końcu dźwiga ok. 1500 kg. Dodatkowo dla łatwiejszej i bezpieczniejszej pracy żurawie są wyposażone w sterowanie radiowe.

Inna propozycja zabudowy typu mix wykorzystywana w branży komunalnej – żuraw Palfinger klasy 12–14 tm w połączeniu z hakowcem Palfinger
Fot. Graco
Żurawie marki Palfinger mają kilka istotnych rozwiązań poprawiających funkcjonalność. Układ przyspieszonego teleskopowania usprawnia pracę żurawia, co przyczynia się do mniejszego zużycia paliwa pojazdu. Przy maksymalnych wysięgach i obciążeniach jest wykorzystywany układ HPLS (High Power Lifting System), umożliwiający uzyskanie maksymalnego udźwigu przy zmniejszeniu prędkości ruchów roboczych.
Żurawie typu EH mają standardowo sterowanie radiowe, na pulpicie nadajnika są wyświetlane informacje o wykorzystaniu nośności i stabilności urządzenia.
System przeciwprzeciążeniowy Paltronic ostrzega przed zbliżaniem się do maksymalnego momentu udźwigu, uwzględniając także, zgodnie z obowiązującymi normami i dyrektywami, położenie podpór i faktyczny zapas stabilności. W razie przekroczenia granicy bezpieczeństwa, żuraw jest wyłączany i może wykonywać tylko ruchy prowadzące do zmniejszenia momentu udźwigu. Tak działa układ HPSC (High Performance Stability Control).

Firma Graco, dzięki własnym zakładom montażowym w Gliwicach-Łabędach i Płochocinie jest w stanie zrealizować każde zamówienie na system przeładunkowy
Fot. Graco
Firma Graco, która jest autoryzowanym przedstawicielem Palfinger w Polsce od 1991 r., zapewnia serwis gwarancyjny i pogwarancyjny, a także wsparcie techniczne dla partnerów autoryzowanej sieci serwisowej. Własne zakłady montażowe w Gliwicach-Łabędach i Płochocinie oraz stała współpraca z producentami pojazdów sprawiają, że Graco jest w stanie zrealizować praktycznie każde specjalistyczne zamówienie.
Nowoczesna Gospodarka Odpadami 3(6) 2014
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Zintegrowane dane w sortowni
Projektowanie i eksploatacja oczyszczalni ścieków
Osprzęt dla wysypisk i złomowisk
Zbiorniki na substancje płynne
Hakowce i przyczepy podkontenerowe KH-Kipper
TEMAT MIESIĄCA
Hakowce i przyczepy podkontenerowe KH-Kipper

RAPORTY I ZESTAWIENIA
Rynek odpadów - raport Prezesa UOKiK
Wzrost kosztów działalności, brak konkurencji oraz niewystarc...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Postępowanie z wytworzonymi odpadami
Recykling na placu budowy
Odzysk i unieszkodliwianie odpadów niebezpiecznych
Transport odpadów niebezpiecznych
Dlaczego nie warto robić benzyny z odpadów. Piroliza tworzyw sztucznych - prawdy i mity
Sposób myślenia. Gorączka złota
Płyty izolacyjne dla budownictwa z odpadowych surowców termoplastycznych
Zużyte baterie i akumulatory. Uwarunkowania prawne, ekonomiczne i techniczne
Kierunki zagospodarowania osadów ściekowych w Polsce
Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych
Utylizacja olejów przepracowanych
Odpady medyczne i weterynaryjne
Sposób myślenia. Jeśli nie piroliza, to co? Inne metody termicznego przekształcania odpadów
Profesjonalna zbiórka i zagospodarowanie zużytych opon
Odpady niebezpieczne i inne niż niebezpieczne po 1 czerwca 2015 r.
Gdzie się podziały hałdy?
Jak Feniks z popiołów
Klasyfikacja odpadów według Polaka i według przepisów Unii Europejskiej
Rozważania o przyszłości, czyli Rejestr i Baza Danych o Odpadach
Klasyfikacja odpadów, czyli małpa z brzytwą